Django - en to sw translation catalogue (106 entries)

en: Australian Phone number
sw: Namba ya simu ya kiaustralia

en: Australian Postcode
sw: Sanduku la posta la Kiastralia

en: Australian State
sw: Jimbo la Kiaustralia

en: Balearic Islands
sw: Visiwa vya Balearic

en: Basque Country
sw: Nchi ya Basque

en: Brussels Capital Region
sw: Mkoa mkuu wa Brussels

en: Canary Islands
sw: Visiwa vya Kanari

en: Carlsbad Region
sw: Mkoa wa Carlsbad

en: Castile and Leon
sw: Castile na Leon

en: Castile-La Mancha
sw: Cas-La Mancha

en: Central Bohemian Region
sw: Mkoa wa Bohemian ya Kati

en: Dumfries and Galloway
sw: Dumfries na Galloway

en: East Flanders
sw: Flanders Mashariki

en: East Sussex
sw: Sussex Mashariki

en: England
sw: Uingireza

en: Enter a 4 digit postcode.
sw: Ingiza tarakimu 4 za sanduku la posta

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
sw: Ingiza namba ya kuzaliwa katika muundo wa XXXXXX/XXXX au XXXXXXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
sw: Ingiza msimbo wa posta katika muundo wa XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
sw: Ingiza msimbo wa posta katika muundo wa NNNN au ANNNNAAA

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
sw: ingiza sanduku la posta katika muundo wa XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
sw: Ingiza msimbo wa posta katika mfumo wa XXXXX au XXX XX

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
sw: Ingiza namba halali ya Usalama wa Jamii katika mfumo wa XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
sw: Ingiza 'CUIT' halali katika mfumo wa XX-XXXXXXXX au XXXXXXXXXXXX

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
sw: Ingiza namba halali ya Bima ya Jamii ya Canada katika muundo wa XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
sw: Ingiza RUT halali ya Kichile.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
sw: Ingiza RUT halali ya Kichile. Muundo ni XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
sw: Ingiza namba halali ya hifadhi ya jamii ya Finland.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
sw: Ingiza namba halali ya kitambulisho cha Kijerumani katika muundo wa XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IC number.
sw: Ingiza namba halali ya IC.

en: Enter a valid NIK/KTP number
sw: ingiza namba halali ya NIK/KTP.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
sw: Ingiza namba halali ya kitambulisho au pasi ya Kiswizi  X1234567<0 or 1234567890 format.

en: Enter a valid birth number.
sw: Ingiza namba halali ya kuzakiwa.

en: Enter a valid cell number.
sw: Ingiza namba simu ya mkononi halali.

en: Enter a valid phone number
sw: ingiza namba halali ya simu.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
sw: Ingiza namba za simu kwa kutumia moja kati ya miundo 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
sw: Ingiza namba halali ya simu katika muundo 6XXXXXXXX  au 8XXXXXXXX au 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
sw: Ingiza namba ya simu halali.

en: Enter a valid post code
sw: Ingiza sanduku la posta halali.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
sw: Ingiza sanduku la posta halali katika mfumo 01XXX - 52XXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
sw: Ingiza msimbo wa posta halali katika muundo na kuanzia 1XXX - 9XXX.

en: Enter a valid vehicle license plate number
sw: Ingiza namba halali ya  leseni ya gari.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
sw: Ingiza 'zip code' katika muundo wa XXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
sw: Ingiza msimbo wa eneo katika muundo wa XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
sw: Ingiza msimbo eneo katika mfumo wa XXXXX.

en: Federal Government
sw: Serikali ya Shirikisho

en: Flemish Region
sw: Mkoa wa Flemish

en: Foral Community of Navarre
sw: Jamii ya Waforali wa Navarre

en: Galicia
sw: Galatia

en: Greater London
sw: London Kuu

en: Greater Manchester
sw: Manchester Kuu

en: Guipuzkoa
sw: Guadalajara

en: Hradec Region
sw: Mkoa wa Hradec

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
sw: Namba ya kitambulisho inajumuisha tarakimu 15 au 18

en: Invalid CNPJ number.
sw: Namba ya batili ya CNPJ.

en: Invalid CPF number.
sw: Namba batili ya CPF.

en: Invalid CUIT.
sw: 'CUIT' batili

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
sw: Namba batili ya kitambulisho: siku ya batili kuzaliwa

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
sw: Namba batili ya kitambulisho: 'checksum' batili

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
sw: Namba batili ya kitambulisho: msimbo wa eneo ni batili

en: Invalid checksum for CIF.
sw: Checksum batili kwa CIF

en: Invalid checksum for NIE.
sw: Checksum batili kwa NIE

en: Invalid checksum for NIF.
sw: Checksum batili kwa NIF

en: Invalid checksum for bank account number.
sw: Checksum batili kwa namba ya akaunti ya benki.

en: Liberec Region
sw: Mkoa wa Liberec

en: Lower Austria
sw: Austria ya chini

en: Lower Saxony
sw: Saxony ya Chini

en: Mid Glamorgan
sw: Glamorgan ya Kati

en: Moravian-Silesian Region
sw: Mkoa wa Moravian-Silesian

en: North Rhine-Westphalia
sw: Rhine-Westphalia Kaskazini

en: North Yorkshire
sw: Yorkshire Kaskazini

en: Northern Ireland
sw: Ireland ya Kaskazini

en: Olomouc Region
sw: Mkoa wa Olomouc

en: Orkney Islands
sw: Visiwa vya Orkney

en: Pardubice Region
sw: Mkoa wa Pardubice

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
sw: Ni lazima namba za simu ziwe katika muundo wa 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
sw: Namba za simu ni lazima ziwe katika muundo wa XX-XXXX-XXXX.

en: Pilsen Region
sw: Mkoa wa Pilsen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
sw: Tafadhali ingiza NIF au NIE halali.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
sw: Tafadhali ingiza  NIF, NIE, au CIF halali

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
sw: Tafadhali ingiza namba ya akaunti ya benki katika muundo XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Principality of Asturias
sw: Utawala wa Asturias

en: Region of Murcia
sw: Mkoa wa Murcia

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
sw: Chagua jimbo halali la Brazil. Jimbo hilo si kati ya majimbo yaliyomo.

en: Shetland Islands
sw: Visiwa vya Shetland

en: South Bohemian Region
sw: Mkoa wa Bohemian Kusini

en: South Glamorgan
sw: Glamorgan Kusini

en: South Moravian Region
sw: Mkoa wa Moravian Kusini

en: South Yorkshire
sw: Yorkshire Kusini

en: The Chilean RUT is not valid.
sw: RUT ya Kichile si halali.

en: This field requires 7 or 8 digits.
sw: Uga huu unahitaji tarakimu 7 au 8

en: This field requires at least 14 digits
sw: Uga huu unahitaji angalau tarakimu 14

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
sw: Uga huu unahitaji tarakimu zisizozidi 11 au vibambo 14.

en: This field requires only numbers.
sw: Uga huu unahitaji namba tu.

en: Tyne and Wear
sw: Tyne na Wear

en: Upper Austria
sw: Austria ya juu

en: Usti Region
sw: Mkoa wa Usti

en: Valencian Community
sw: Jamii ya Wavalencia

en: Vysocina Region
sw: Mkoa wa Vysocina

en: West Flanders
sw: Flanders Magharibi

en: West Glamorgan
sw: Glamorgan Magharibi

en: West Midlands
sw: Midlands Magharibi

en: West Sussex
sw: Sussex Magharibi

en: West Yorkshire
sw: Yorkshire Magharibi

en: Western Isles
sw: Isles ya Magharibi

en: Zagrebačka županija
sw: jimbo la Zagreb

en: Zlin Region
sw: Mkoa wa Zlin
