Django - en to sv translation catalogue (344 entries)

en: A Coruna
sv: A Coruña

en: A Macedonian municipality (2 character code)
sv: En makedonsk kommun (tvåsiffrig kod)

en: Adygeya, Respublika
sv: Adygeiska republiken

en: Almeria
sv: AlmeriaAlmería

en: Altay, Respublika
sv: Altajrepubliken

en: Altayskiy Kray
sv: Altaj kraj

en: Amurskaya oblast'
sv: Amur oblast

en: Andalusia
sv: Andalusien

en: Antwerp
sv: Antwerpen

en: Aragon
sv: Aragonien

en: Arkhangel'skaya oblast'
sv: Archangelsk oblast

en: Astrakhanskaya oblast'
sv: Astrachan oblast

en: Asturias
sv: Asturien

en: Australian Phone number
sv: Australiensiskt telefonnummer

en: Australian Postcode
sv: Australiensiskt postnummer

en: Australian State
sv: Australiensisk stat

en: Avila
sv: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
sv: Baden-Württemberg

en: Balearic Islands
sv: Balearerna

en: Banska Bystrica region
sv: Banska Bystrica-regionen

en: Basel-Land
sv: Basel-Landschaft

en: Bashkortostan, Respublika
sv: Republiken Basjkirien

en: Basque Country
sv: Baskien

en: Bavaria
sv: Bayern

en: Belgorodskaya oblast'
sv: Belgorod oblast

en: Berne
sv: Bern

en: Bizkaia
sv: Biscaya

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
sv: Bjelovar-Bilogoras län

en: Bratislava region
sv: Bratislava-regionen

en: Brodsko-posavska županija
sv: Brod-Posavinas län

en: Brussels
sv: Bryssel

en: Brussels Capital Region
sv: Huvudstadsregionen Bryssel

en: Bryanskaya oblast'
sv: Brjansk oblast

en: Buryatia, Respublika
sv: Republiken Burjatien

en: Caceres
sv: Cáceres

en: Cadiz
sv: Cádiz

en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

en: Cantabria
sv: Kantabrien

en: Card issue number cannot be zero
sv: Kortutfärdarnumret får inte vara noll

en: Carinthia
sv: Kärnten

en: Carlsbad Region
sv: Carlsbad

en: Castello
sv: Castellón

en: Castile and Leon
sv: Kastilien och Leon

en: Castile-La Mancha
sv: Kastilien-La Mancha

en: Catalonia
sv: Katalonien

en: Central Bohemian Region
sv: Centralböhmen

en: Central Federal County
sv: Tsentralnyj

en: Chechenskaya Respublika
sv: Tjetjenien

en: Chelyabinskaya oblast'
sv: Tjeljabinsk oblast

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
sv: Tjuktjien

en: Chuvashskaya Respublika
sv: Tjuvasjien

en: Co-ordination numbers are not allowed.
sv: Koordinationsnummer är ej tillåtna.

en: Cordoba
sv: Córdoba

en: Dagestan, Respublika
sv: Dagestanrepubliken

en: Dubrovačko-neretvanska županija
sv: Dubrovnik-Neretvas län

en: East Flanders
sv: Östra Flandern

en: Enter a 4 digit postcode.
sv: Ange ett fyrsiffrigt postnummer.

en: Enter a Canadian province or territory.
sv: Ange en kanadensisk provins eller territorium.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
sv: Ange ett giltigt svenskt postnummer i formatet XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
sv: Ange en amerikansk delstat eller territorium.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
sv: Ange ett födelsenummer i formatet XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
sv: Ange ett passnummer på formatet XX XXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
sv: Ange ett passnummer på formatet XXXX XXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
sv: Ange ett postnummer i formatet XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet NNNN eller ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
sv: Ange ett postnummer i formatet XXXXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX eller XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
sv: Ange ett postnummer i formatet XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
sv: Ange ett postnummer på formatet XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXXXX eller XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
sv: Ange ett giltigt skattenummer (NIP) på formatet XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX eller XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid 11 digit OIB
sv: Ange en giltig 11-siffrig OIB.

en: Enter a valid 13 digit JMBG
sv: Ange en giltig 13-siffrig JMBG.

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
sv: Ange ett giltigt 19-siffrigt JMBAG som börjar med 601983

en: Enter a valid 5 digit postal code
sv: Ange ett giltigt femsiffrigt postnummer.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
sv: Fyll i ett giltigt Österrikiskt personnummer i formatet XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
sv: Ange ett giltigt CI-nummer i formatet X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X eller XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
sv: Ange ett giltigt CI-nummer.

en: Enter a valid CIF.
sv: Fyll i ett giltigt CIF.

en: Enter a valid CNP.
sv: Fyll i ett giltigt CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
sv: Fyll i ett giltigt CUIT med formatet XX-XXXXXXXX-X eller XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CURP.
sv: Enge en giltig CURP.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
sv: Fyll i ett giltigt Kanadensiskt "social insurance number" med formatet XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
sv: Fyll i ett giltigt chilenskt RUT

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
sv: Fyll i ett giltigt chilenskt RUT. Formatet är XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
sv: Fyll i ett giltigt finskt personnummer.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
sv: Fyll i ett giltigt tyskt ID-kortnummer med formatet XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
sv: Fyll i ett giltigt IBAN med formatet ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
sv: Ange ett giltigt IC-nummer.

en: Enter a valid ID number.
sv: Ange ett giltigt ID-nummer.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
sv: Fyll i ett giltigt isländskt personnummer. Formatet är XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
sv: Ange ett giltigt kuwaitiskt personnummer.

en: Enter a valid NIK/KTP number
sv: Ange ett giltigt NIK/KTP-nummer.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
sv: Fyll i ett giltigt norskt personnummer.

en: Enter a valid RFC.
sv: Ange en giltig RFC.

en: Enter a valid SoFi number
sv: Fyll i ett giltigt SoFi-nummer.

en: Enter a valid Social Security number.
sv: Fyll i ett giltigt personnummer.

en: Enter a valid South African ID number
sv: Fyll i ett giltigt Sydafrikanskt ID-nummer.

en: Enter a valid South African postal code
sv: Fyll i ett giltigt Afrikanskt postnummer.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
sv: Ange ett giltigt svenskt organisationsnummer.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
sv: Ange ett giltigt svenskt personnummer.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
sv: Fyll i ett giltigt Schweiziskt ID- eller passkortnummer med formatet X1234567<0 eller 1234567890.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
sv: Ange ett giltigt turkiskt personnummer.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
sv: Fyll i ett giltigt amerikanskt personnummer i formatet XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
sv: Fyll i ett giltigt VAT-nummer.

en: Enter a valid area or mobile network code
sv: Ange en giltigt riktnummer eller mobiltelefonnummer.

en: Enter a valid birth number.
sv: Fyll i ett giltigt födelsenummer.

en: Enter a valid cell number.
sv: Ange ett giltigt mobiltelefonnummer.

en: Enter a valid location code
sv: Ange en giltig platskod.

en: Enter a valid phone number
sv: Fyll i ett giltigt telefonnummer.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer i något av formaten 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
sv: Fyll i ett giltigt telefonnummer med ett av formaten: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX eller 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer.

en: Enter a valid post code
sv: Ange ett giltigt postnummer

en: Enter a valid postal code
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXX XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer i serien och med formatet 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
sv: Ange ett giltig postnummer i området och formatet 1XXX-9XXX.

en: Enter a valid postcode.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
sv: Ange ett giltigt skattenummer på formatet SIXXXXXXXX.

en: Enter a valid vehicle license plate number
sv: Ange ett giltigt bilnummer

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
sv: Ange ett giltigt postnummer i formatet XXXXX.

en: Enter a valid zip code.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
sv: Ange ett postnummer i formatet XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
sv: Fyll i postnummer med formatet XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX eller XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
sv: Ange ett postnummer i formatet XXXXXX eller XXX XXX.

en: Enter an Indian state or territory.
sv: Ange en indisk stat eller territorium.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer på formatet +386XXXXXXXX eller 0XXXXXXXX.

en: Error in date segment
sv: Fel i datumdelen.

en: Estado de México
sv: Mexikanska staten

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
sv: Judiska autonoma länet

en: Far-East Federal County
sv: Dalnevostotjnyj

en: Federal Government
sv: Federala regeringen

en: Flemish Brabant
sv: Flamländska Brabant

en: Flemish Region
sv: Flandern

en: Foral Community of Navarre
sv: Navarra

en: Galicia
sv: Galicien

en: Geneva
sv: Genève

en: Graubuenden
sv: Graubünden

en: Hradec Region
sv: Hradec

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
sv: ID-kortnummer består av 15 eller 18 siffror.

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
sv: ID-kortnummer måste innehålla antingen fyra till sju siffror eller en versal och sju siffror.

en: Ingushskaya Respublika
sv: Ingushskaya

en: Invalid CNPJ number.
sv: Ogiltigt CNPJ-nummer.

en: Invalid CPF number.
sv: Ogiltigt CPF-nummer.

en: Invalid CUIT.
sv: Felaktigt CUIT.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
sv: Ogiltigt ID-kortnummer: Felaktig födelsedag

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
sv: Ogiltigt ID-kortnummer: Felaktig kontrollsumma

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
sv: Ogiltigt ID-kortnummer: Felaktig platskod

en: Invalid checksum for CIF.
sv: Ogiltig kontrollsumma för CIF.

en: Invalid checksum for CURP.
sv: Ogiltig kontrollsumma för CURP.

en: Invalid checksum for NIE.
sv: Ogiltig kontrollsumma för NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
sv: Ogiltig kontrollsumma för NIF.

en: Invalid checksum for RFC.
sv: Ogiltig kontrollsumma för RFC.

en: Invalid checksum for bank account number.
sv: Ogiltig kontrollsumma för bankkontonummer.

en: Invalid legal type. Type must be 27, 20, 23 or 30.
sv: Ogiltig juridisk typ. Typen måste vara 27, 20, 23 eller 30.

en: Irkutskaya oblast'
sv: Irkutsk oblast

en: Ishikawa
sv: Ischikawa

en: Istarska županija
sv: Istriens län

en: Ivanovskaya oblast'
sv: Ivanovo oblast

en: Jaen
sv: Jaén

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
sv: Kabardinien-Balkarien

en: Kagoshima
sv: kagoshima

en: Kaliningradskaya oblast'
sv: Kaliningrad oblast

en: Kalmykia, Respublika
sv: Kalmuckien

en: Kaluzhskaya oblast'
sv: Kaluga oblast

en: Kamchatskiy Kray
sv: Kamtjatka kraj

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
sv: Karatjajen-Tjerkessien

en: Karelia, Respublika
sv: Karelska republiken

en: Karlovačka županija
sv: Karlovacs län

en: Kemerovskaya oblast'
sv: Kemerovo oblast

en: Khabarovskiy Kray
sv: Chabarovsk kraj

en: Khakassiya, Respublika
sv: Chakassien

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
sv: Chantien-Mansien

en: Kirovskaya oblast'
sv: Kirov oblast

en: Komi, Respublika
sv: Komi

en: Koprivničko-križevačka županija
sv: Koprivnica-Križevcis län

en: Kosice region
sv: Kosice-regionen

en: Kostromskaya oblast'
sv: Kostroma oblast

en: Krapinsko-zagorska županija
sv: Krapina-Zagorjes län

en: Krasnodarskiy Kray
sv: Krasnodar kraj

en: Krasnoyarskiy Kray
sv: Krasnojarsk kraj

en: Kumamoto
sv: Kuamoto

en: Kurganskaya oblast'
sv: Kurgan oblast

en: Kurskaya oblast'
sv: Kursk oblast

en: Leningradskaya oblast'
sv: Leningrad oblast

en: Leon
sv: León

en: Liberec Region
sv: Liberec

en: Lipeckaya oblast'
sv: Lipetsk oblast

en: Ličko-senjska županija
sv: Lika-Senjs län

en: Lower Austria
sv: Niederösterreich

en: Lower Saxony
sv: Nedre Sachsen

en: Lucerne
sv: Luzern

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macedonian identity card number
sv: Makedonskt ID-kortsnummer.

en: Magadanskaya oblast'
sv: Magadan oblast

en: Malaga
sv: Málaga

en: Mariy Ehl, Respublika
sv: Mari

en: Mecklenburg-Western Pomerania
sv: Mecklenburg-Vorpommern

en: Mexican CURP
sv: Mexikanst CURP

en: Mexican RFC
sv: Mexikanst RFC

en: Mexico state (three uppercase letters)
sv: Mexikansk stat (tre versaler)

en: Mexico zip code
sv: Mexikanskt postnummer

en: Međimurska županija
sv: Međimurjes län

en: Moravian-Silesian Region
sv: Mähren-Schlesien

en: Mordovia, Respublika
sv: Mordvinien

en: Moskovskaya oblast'
sv: Moskva oblast

en: Murmanskaya oblast'
sv: Murmansk oblast

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
sv: National Business Register Number (REGON) består av 9 eller 14 siffror.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
sv: Nationellt ID-kortnummer består av tre bokstäver och sex siffror.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
sv: "National Identification Number" består av 11 siffror.

en: Navarre
sv: Navarra

en: Neneckiy autonomnyy okrug
sv: Nentsien

en: Neuchatel
sv: Neuchâtel

en: Nitra region
sv: Nitra-regionen

en: Nizhegorodskaja oblast'
sv: Nizjnij Novgorod oblast

en: North Rhine-Westphalia
sv: Nordrhein-Westfalen

en: North-Caucasian Federal County
sv: Severo-Kavkazskij

en: North-West Federal County
sv: Severo-Zapadnyj

en: Northern Ireland
sv: Nordirland

en: Novgorodskaya oblast'
sv: Novgorod oblast

en: Novosibirskaya oblast'
sv: Novosibirsk oblast

en: Number part cannot be zero
sv: Nummerdelen får inte vara noll.

en: Olomouc Region
sv: Olomouc

en: Omskaya oblast'
sv: Omsk oblast

en: Orenburgskaya oblast'
sv: Orenburg oblast

en: Orlovskaya oblast'
sv: Orjol oblast

en: Osječko-baranjska županija
sv: Osijek-Baranjas län

en: Pardubice Region
sv: Pardubice

en: Penzenskaya oblast'
sv: Penza oblast

en: Permskiy Kray
sv: Perm kraj

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Phone number must be in one of the following formats: %s.
sv: Telefonnummer måste vara i något av dessa format: %s.

en: Phone number should not start with one of the followings: %s.
sv: Telefonnummer får inte börja med något av följande: %s.

en: Phone number should start with one of the followings: %s.
sv: Telefonnummer ska börja med något av följande: %s.

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet 02X-8X, 03X-7X eller 04X-6X.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XX XXX XX XX format.
sv: Telefonnummer måste vara på formen 0XX XXX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
sv: Telefonnummer måste anges i formatet 0XXX XXX XXXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
sv: Telefonnummer måste innehålla 9 siffror eller börja på + eller 00.

en: Pilsen Region
sv: Pilsen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
sv: Var god fyll i giltigt NIF eller NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
sv: Var god fyll i en giltig NIF, NIE, eller CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
sv: Var god fyll i ett giltigt bankkontonummer i XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX-format.

en: Požeško-slavonska županija
sv: Požega-Slavoniens län

en: Prague
sv: Prag

en: Presov region
sv: Presov-regionen

en: Primorskiy Kray
sv: Primorje kraj

en: Primorsko-goranska županija
sv: Primorje-Gorski kotars län

en: Principality of Asturias
sv: Asturien

en: Privolzhsky Federal County
sv: Privolzjskij

en: Pskovskaya oblast'
sv: Pskov oblast

en: Region of Murcia
sv: Murciaregionen

en: Rhineland-Palatinate
sv: Rhenlandet

en: Rjazanskaya oblast'
sv: Rjazan oblast

en: Rostovskaya oblast'
sv: Rostov oblast

en: Saint-Peterburg
sv: Sankt Peterburg

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
sv: Sacha

en: Sakhalinskaya oblast'
sv: Sachalin oblast

en: Samarskaya oblast'
sv: Samara oblast

en: Saratovskaya oblast'
sv: Saratov oblast

en: Saxony
sv: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
sv: Sachsen-Anhalt

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
sv: Välj ett giltigt alternativ. Det valet finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
sv: Republiken Nordossetien-Alanien

en: Seville
sv: Sevilla

en: Siberian Federal County
sv: Sibirskij

en: Sisačko-moslavačka županija
sv: Sisak-Moslavinas län

en: Smolenskaya oblast'
sv: Smolensk oblast

en: South Bohemian Region
sv: Sydböhmen

en: South Federal County
sv: Juzjnyj

en: South Moravian Region
sv: Sydmähren

en: Splitsko-dalmatinska županija
sv: Split-Dalmatiens län

en: St. Gallen
sv: Sankt Gallen

en: Stavropol'siyy Kray
sv: Stavropol kraj

en: Styria
sv: Steiermark

en: Sverdlovskaya oblast'
sv: Sverdlovsk oblast

en: Tambovskaya oblast'
sv: Tambov oblast

en: Tatarstan, Respublika
sv: Tatarstan

en: The Chilean RUT is not valid.
sv: Det chilenska RUT:et var inte giltigt.

en: The EMSO is not valid.
sv: EMSO är inte giltig.

en: The Icelandic identification number is not valid.
sv: Det isländska personnumret är inte giltigt.

en: The UMCN is not valid.
sv: UMCN-numret är inte giltigt.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
sv: De första sju siffrorna av EMSO måste representera ett giltigt, passerat datum.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
sv: De första sju siffrorna av UMCN-numret måste representera ett giltigt, passerat datum.

en: The phone nubmer is too long
sv: Telefonnumret är för långt.

en: This field requires 11 digits.
sv: Detta fält kräver 11 sifrror.

en: This field requires 7 or 8 digits.
sv: Detta fält kräver 7 eller 8 sifrror.

en: This field requires 8 digits.
sv: Detta fält kräver 8 sifrror.

en: This field requires at least 14 digits
sv: Detta fält kräver minst 14 sifrror

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
sv: Detta fält kräver högst 11 siffror eller 14 bokstäver.

en: This field requires only numbers.
sv: Detta fält kräver enbart siffror.

en: This field should contain exactly 13 digits.
sv: Fältet ska innehålla exakt 13 siffror.

en: Thuringia
sv: Thüringen

en: Tomskaya oblast'
sv: Tomsk oblast

en: Trencin region
sv: Trencin-regionen

en: Trnava region
sv: Trnava-regionen

en: Tul'skaya oblast'
sv: Tula oblast

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
sv: Turkiska personnummer måste vara 11 siffror.

en: Tverskaya oblast'
sv: Tver oblast

en: Tyrol
sv: Tyrolen

en: Tyumenskaya oblast'
sv: Tiumen oblast

en: Tyva, Respublika (Tuva)
sv: Tuva

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
sv: U.S.A. postnummer (två versaler)

en: U.S. state (two uppercase letters)
sv: Delstat i USA (två versaler)

en: Udmurtskaya Respublika
sv: Udmurtienr

en: Ul'ianovskaya oblast'
sv: Uljanovsk oblast

en: Unique master citizen number (13 digits)
sv: Unikt medborgarnummer (UMCN) (13 siffror)

en: Upper Austria
sv: Oberösterreich

en: Ural Federal County
sv: Uralskij

en: Usti Region
sv: Usti

en: Valencian Community
sv: Valenciaregionen

en: Varaždinska županija
sv: Varaždins län

en: Vienna
sv: Wien

en: Virovitičko-podravska županija
sv: Virovitica-Podravinas län

en: Vladimirskaya oblast'
sv: Vladimir oblast

en: Volgogradskaya oblast'
sv: Volgograd oblast

en: Vologodskaya oblast'
sv: Vologda oblast

en: Voronezhskaya oblast'
sv: Voronezj oblast

en: Vysocina Region
sv: Vysocina

en: Wallonia
sv: Vallonien

en: Walloon Brabant
sv: Vallonska Brabant

en: West Flanders
sv: Västflandern

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
sv: Fel kontrollsumma för "National Business Register Number" (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
sv: Felaktig kontrollsumma för nationellt ID-kortnummer.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
sv: Fel kontrollsumma för "National Identification Number"

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
sv: Fel kontrollsumma för skattenumret (NIP).

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
sv: Jamalo-Nentsien

en: Yaroslavskaya oblast'
sv: Jaroslavl oblast

en: Zabaykalskiy Kray
sv: Zabajkalskij kraj

en: Zadarska županija
sv: Zadars län

en: Zagrebačka županija
sv: Zagrebs län

en: Zilina region
sv: Zilina-regionen

en: Zlin Region
sv: Zlin

en: Zurich
sv: Zürich

en: Šibensko-kninska županija
sv: Šibenik-Knins län
