Django - en to nb translation catalogue (365 entries)

en: A Macedonian municipality (2 character code)
nb: Et makedonsk fylke (2-tegns kode)

en: Adygeya, Respublika
nb: Adygia, republikk

en: Alacant
nb: Alicante

en: Almeria
nb: Almería

en: Altay, Respublika
nb: Altaj, republikk

en: Altayskiy Kray
nb: Altaj, territorium

en: Amurskaya oblast'
nb: Amur, provins

en: Andalusia
nb: Andalucía

en: Antwerp
nb: Antwerpen

en: Aragon
nb: Aragón

en: Arkhangel'skaya oblast'
nb: Arkhangelsk, provins

en: Astrakhanskaya oblast'
nb: Astrakhan, provins

en: Australian Phone number
nb: Australsk telefonnummer

en: Australian Postcode
nb: Australsk postnummer

en: Australian State
nb: Australsk stat

en: Avila
nb: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
nb: Baden-Württemberg

en: Balearic Islands
nb: Balearene

en: Banska Bystrica region
nb: Banská Bystrica-regionen

en: Basel-Land
nb: Basel-Landschaft

en: Bashkortostan, Respublika
nb: Basjkortostan, republikk

en: Basque Country
nb: Baskerland

en: Bavaria
nb: Bayern

en: Belgorodskaya oblast'
nb: Belgorod, provins

en: Berne
nb: Bern

en: Bizkaia
nb: Vizcaya

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
nb: Bjelovar-Bilogora

en: Bratislava region
nb: Bratislava-regionen

en: Brodsko-posavska županija
nb: Brod-Posavina

en: Brussels
nb: Brussel

en: Brussels Capital Region
nb: Brussel-regionen

en: Bryanskaya oblast'
nb: Brjansk, provins

en: Buryatia, Respublika
nb: Burjatia, republikk

en: Caceres
nb: Cáceres

en: Cadiz
nb: Cádiz

en: Canary Islands
nb: Kanariøyene

en: Card issue number cannot be zero
nb: Kortutstedsnummer kan ikke være null

en: Carlsbad Region
nb: Karlovy Vary-regionen

en: Castello
nb: Castellón

en: Castile and Leon
nb: Castilla y León

en: Castile-La Mancha
nb: Castilla-La Mancha

en: Central Bohemian Region
nb: Sentralbøhmen-regionen

en: Central Federal County
nb: Sentralt føderalt distrikt

en: Chechenskaya Respublika
nb: Tsjetsjenia, republikk

en: Chelyabinskaya oblast'
nb: Tsjeljabinsk, provins

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
nb: Tsjukotka, autonomt distrikt

en: Chuvashskaya Respublika
nb: Tsjuvasjia, republikk

en: Co-ordination numbers are not allowed.
nb: Koordineringsnumre er ikke tillatt.

en: Cordoba
nb: Córdoba

en: Cornwall and Isles of Scilly
nb: Cornwall

en: County Antrim
nb: Antrim

en: County Armagh
nb: Armagh

en: County Down
nb: Down

en: County Fermanagh
nb: Fermanagh

en: County Londonderry
nb: Londonderry

en: County Tyrone
nb: Tyrone

en: Dagestan, Respublika
nb: Dagestan, republikk

en: Dubrovačko-neretvanska županija
nb: Dubrovnik-Neretva

en: East Flanders
nb: Øst-Flandern

en: Enter a 4 digit postcode.
nb: Oppgi et firesifret postnummer.

en: Enter a Canadian province or territory.
nb: Oppgi en kanadisk provins eller territorium.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
nb: Oppgi et gyldig svensk postnummer på formen XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
nb: Oppgi en amerikansk stat eller et område

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
nb: Oppgi et fødselsnummer på formen XXXXXX/XXXX eller XXXXXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
nb: Oppgi et passnummer på formen XX XXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
nb: Oppgi et passnummer på formen XXXX XXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
nb: Oppgi et postnummer på formen NNNN eller ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX eller XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXXXX eller XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
nb: Oppgi et skattenummer (NIP) på formen XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX eller XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid 11 digit OIB
nb: Oppgi et gyldig 11-sifret OIB

en: Enter a valid 13 digit JMBG
nb: Oppgi et gyldig 13-sifret JMBG

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
nb: Oppgi et gyldig 19-sifret JMBAG begynnende med 601983

en: Enter a valid 5 digit postal code
nb: Oppgi et gyldig femsifret postnummer

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
nb: Oppgi et gyldig Østerrisk personnummer på formen XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
nb: Oppgi gyldig CI på formen X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X eller XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
nb: Oppgi et gyldig CI-nummer.

en: Enter a valid CIF.
nb: Oppgi et gyldig CIF.

en: Enter a valid CNP.
nb: Oppgi et gyldig CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
nb: Oppgi gyldig CUIT på formen XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CURP.
nb: Oppgi en gyldig CURP.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
nb: Oppgi et gyldig kanadisk personnummer på formen XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
nb: Oppgi et gyldig chilensk RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
nb: Oppgi et gyldig chilensk RUT på formen XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
nb: Oppgi et gyldig finsk personnummer.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
nb: Oppgi et gyldig tysk identitetsnummer på formen XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
nb: Oppgi et gyldig IBAN på formen ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
nb: Oppgi et gyldig IC-nummer.

en: Enter a valid ID number.
nb: Oppgi et gyldig ID-nummer.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
nb: Oppgi et gyldig islandsk identifikasjonsnummer på formen XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
nb: Oppgi et gyldig Kuwaiti Civil ID-nummer.

en: Enter a valid NIK/KTP number
nb: Oppgi et gyldig NIK/KTP-nummer.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
nb: Oppgi et gyldig norsk personnummer.

en: Enter a valid RFC.
nb: Oppgi en gyldig RFC.

en: Enter a valid SoFi number
nb: Oppgi et gyldig SoFi-nummer.

en: Enter a valid Social Security number.
nb: Oppgi et gyldig italiensk personnummer.

en: Enter a valid South African ID number
nb: Oppgi et gyldig South African ID-nummer.

en: Enter a valid South African postal code
nb: Oppgi et gyldig postnummer.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
nb: Oppgi et gyldig svensk organisasjonsnummer.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
nb: Oppgi et gyldig svensk personnummer.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
nb: Oppgi et gyldig sveitsisk identitets- eller passnummer på formen X1234567<0 eller 1234567890.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
nb: Oppgi et gyldig tyrkisk identifikasjonsnummer.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
nb: Oppgi et gyldig amerikansk Social Security-nummer på formen XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
nb: Oppgi et gyldig VAT-nummer.

en: Enter a valid area or mobile network code
nb: Oppgi en gyldig område- eller mobilnettverkskode

en: Enter a valid birth number.
nb: Oppgi et gyldig fødselsnummer.

en: Enter a valid cell number.
nb: Oppgi et gyldig mobiltelefonnummer.

en: Enter a valid location code
nb: Oppgi en gyldig stedskode

en: Enter a valid phone number
nb: Oppgi et gyldig telefonnummer.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
nb: Oppgi et gyldig telefonnummer i et av følgende formater: 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx eller 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
nb: Oppgi et gyldig telefonnummer på et av følgende formater: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX eller 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
nb: Oppgi et gyldig telefonnummer.

en: Enter a valid post code
nb: Oppgi et gyldig postnummer.

en: Enter a valid postal code
nb: Oppgi et gyldig postnummer.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
nb: Oppgi et gyldig postnummer på formen 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
nb: Oppgi et gyldig postnummer på formen 1XXX - 9XXX.

en: Enter a valid postcode.
nb: Oppgi et gyldig postnummer.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
nb: Oppgi et gyldig skattenummer på formen SIXXXXXXXX

en: Enter a valid vehicle license plate number
nb: Oppgi et gyldig kjøretøyregistreringsnummer.

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
nb: Oppgi et gyldig postnummer på formen XXXXX.

en: Enter a valid zip code.
nb: Oppgi et gyldig postnummer.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX eller XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
nb: Oppgi et postnummer på formen XXXXXX or XXX XXX.

en: Enter an Indian state or territory.
nb: Oppgi en indisk stat eller et område.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
nb: Oppgi telefonnummer på formen +386XXXXXXXX eller 0XXXXXXXX.

en: Error in date segment
nb: Feil i datosegment

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
nb: Den jødiske autonome oblasten

en: Far-East Federal County
nb: Fjernøstlig føderalt distrikt

en: Flemish Brabant
nb: Flamsk Brabant

en: Flemish Region
nb: Flandern

en: Foral Community of Navarre
nb: Navarra

en: Geneva
nb: Genève

en: Grad Zagreb
nb: Zagreb by

en: Graubuenden
nb: Graubünden

en: Greater London
nb: Stor-London

en: Greater Manchester
nb: Stor-Manchester

en: Greater Poland
nb: Storpolske voivodskap

en: Guipuzkoa
nb: Gipuzkoa

en: Hradec Region
nb: Hradec Králové-regionen

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
nb: ID-kortnummer bestående av 15 eller 18 siffer.

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
nb: Identitetskortnummer må inneholde enten 4 eller 7 siffer eller en stor bokstav og 7 siffer.

en: Illes Balears
nb: Balearene

en: Ingushskaya Respublika
nb: Ingusjetia, republikk

en: Invalid CNPJ number.
nb: Ugyldig CNPJ-nummer.

en: Invalid CPF number.
nb: Ugyldig CPF-nummer.

en: Invalid CUIT.
nb: Ugyldig CUIT.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
nb: Ugyldig ID-kortnummer: feil fødselsdato

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
nb: Ugyldig ID-kortnummer: feil sjekksum

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
nb: Ugyldig ID-kortnummer: feil stedskode

en: Invalid checksum for CIF.
nb: Ugyldig kontrollsum for CIF.

en: Invalid checksum for CURP.
nb: Ugyldig sjekksum for CURP.

en: Invalid checksum for NIE.
nb: Ugyldig kontrollsum for NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
nb: Ugyldig kontrollsum for NIF.

en: Invalid checksum for RFC.
nb: Ugyldig sjekksum for RFC.

en: Invalid checksum for bank account number.
nb: Ugyldig kontrollsum for kontonummer.

en: Invalid legal type. Type must be 27, 20, 23 or 30.
nb: Ugyldig lovlig-type. Type må være 27, 20, 23 or 30.

en: Irkutskaya oblast'
nb: Irkutsk, provins

en: Istarska županija
nb: Istria

en: Ivanovskaya oblast'
nb: Ivanovo, provins

en: Jaen
nb: Jaén

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
nb: Kabardino-Balkaria, republikk

en: Kaliningradskaya oblast'
nb: Kaliningrad

en: Kalmykia, Respublika
nb: Kalmykia, republikk

en: Kaluzhskaya oblast'
nb: Kaluga, provins

en: Kamchatskiy Kray
nb: Kamtsjatka, territorium

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
nb: Karatsjajevo-Tsjerkessia, republikk

en: Karelia, Respublika
nb: Karelia, republikk

en: Karlovačka županija
nb: Karlovac

en: Kemerovskaya oblast'
nb: Kemerovo, provins

en: Khabarovskiy Kray
nb: Khabarovsk, territorium

en: Khakassiya, Respublika
nb: Khakasia, republikk

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
nb: Khanty-Mansia, autonomt distrikt

en: Kirovskaya oblast'
nb: Kirov, provins

en: Komi, Respublika
nb: Komi, republikk

en: Koprivničko-križevačka županija
nb: Koprivnica-Križevci

en: Kosice region
nb: Košice-regionen

en: Kostromskaya oblast'
nb: Kostroma, provins

en: Krapinsko-zagorska županija
nb: Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy Kray
nb: Krasnodar, territorium

en: Krasnoyarskiy Kray
nb: Krasnojarsk, territorium

en: Kurganskaya oblast'
nb: Kurgan, provins

en: Kurskaya oblast'
nb: Kursk, provins

en: Leningradskaya oblast'
nb: Leningrad

en: Leon
nb: León

en: Lesser Poland
nb: Lillepolske voivodskap

en: Liberec Region
nb: Liberec-regionen

en: Liege
nb: Liège

en: Lipeckaya oblast'
nb: Lipetsk, provins

en: Ličko-senjska županija
nb: Lika-Senj

en: Lodz
nb: Łódź voivodskap

en: Lower Austria
nb: Niederösterreich

en: Lower Saxony
nb: Niedersachsen

en: Lubusz
nb: Lubusz voivodskap

en: Lucerne
nb: Luzern

en: Macedonian identity card number
nb: Makedonsk identitetskortnummer

en: Magadanskaya oblast'
nb: Magadan, provins

en: Malaga
nb: Málaga

en: Mariy Ehl, Respublika
nb: Mari El, republikk

en: Masovia
nb: Masoviske voivodskap

en: Mecklenburg-Western Pomerania
nb: Mecklenburg-Vorpommern

en: Mexican CURP
nb: Meksikansk CURP

en: Mexican RFC
nb: Meksikansk RFC

en: Mexico state (three uppercase letters)
nb: Meksikansk stat (tre store bokstaver)

en: Mexico zip code
nb: Meksikansk postnummer

en: Međimurska županija
nb: Međimurje

en: Moravian-Silesian Region
nb: Mähren-Schlesien-regionen

en: Mordovia, Respublika
nb: Mordovia, republikk

en: Moskovskaya oblast'
nb: Moskva, provins

en: Moskva
nb: Moskva, føderal by

en: Murmanskaya oblast'
nb: Murmansk, provins

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
nb: National Business Register Number (REGON) består av 9 eller 14 siffer.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
nb: Nasjonalt ID-kortnummer består av 3 bokstaver og 6 siffer.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
nb: National Identification Number består av 11 siffer.

en: Navarre
nb: Navarra

en: Neneckiy autonomnyy okrug
nb: Nenetsk, autonomt distrikt

en: Neuchatel
nb: Neuchâtel

en: Nitra region
nb: Nitra-regionen

en: Nizhegorodskaja oblast'
nb: Nizjnij Novgorod, provins

en: North Rhine-Westphalia
nb: Nordrhein-Westfalen

en: North-Caucasian Federal County
nb: Nord-Kaukasisk, føderalt distrikt

en: North-West Federal County
nb: Nordvestlig føderalt distrikt

en: Northern Ireland
nb: Nord-Irland

en: Novgorodskaya oblast'
nb: Novgorod, provins

en: Novosibirskaya oblast'
nb: Novosibirsk, provins

en: Number part cannot be zero
nb: Nummerdelen kan ikke være null

en: Olomouc Region
nb: Olomouc-regionen

en: Omskaya oblast'
nb: Omsk, provins

en: Opole
nb: Opole voivodskap

en: Orenburgskaya oblast'
nb: Orenburg, provins

en: Orkney Islands
nb: Orknøyene

en: Orlovskaya oblast'
nb: Orjol, provins

en: Osječko-baranjska županija
nb: Osijek-Baranja

en: Pardubice Region
nb: Pardubice-regionen

en: Penzenskaya oblast'
nb: Penza, provins

en: Permskiy Kray
nb: Perm, territorium

en: Phone number
nb: Telefonnummer

en: Phone number must be in one of the following formats: %s.
nb: Telefonnummer må være i en av de følgende formatene: %s.

en: Phone number should not start with one of the followings: %s.
nb: Telefonnummer bør ikke begynne med en av de følgende: %s.

en: Phone number should start with one of the followings: %s.
nb: Telefonnummer bør begynne med en av de følgende: %s.

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
nb: Telefonnumre må være på formen 02X-8X, 03X-7X eller 04X-6X.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
nb: Telefonnumre må være på formen 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XX XXX XX XX format.
nb: Telefonnummer må være på formen 0XX XXX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
nb: Telefonnumre må være på formen 0XXX XXX XXXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
nb: Telefonnumre må være på formen XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
nb: Telefonnumre må være på formen XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
nb: Telefonnumre må være på formen XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
nb: Telefonnumre må ha 9 siffer, eller starte med + eller 00.

en: Pilsen Region
nb: Plzeň-regionen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
nb: Oppgi et gyldig NIF eller NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
nb: Oppgi et gyldig NIF, NIE eller CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
nb: Oppgi et gyldig kontonummer på formen XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Podlasie
nb: Podlasie voivodskap

en: Pomerania
nb: Pommerske voivodskap

en: Požeško-slavonska županija
nb: Požega-Slavonia

en: Prague
nb: Praha

en: Presov region
nb: Prešov-regionen

en: Primorskiy Kray
nb: Primorsk, territorium

en: Primorsko-goranska županija
nb: Primorje-Gorski Kotar

en: Principality of Asturias
nb: Asturias

en: Privolzhsky Federal County
nb: Privolzjskij, føderalt distrikt

en: Pskovskaya oblast'
nb: Pskov, provins

en: Region of Murcia
nb: Murcia

en: Rhineland-Palatinate
nb: Rheinland-Pfalz

en: Rjazanskaya oblast'
nb: Rjazan, provins

en: Rostovskaya oblast'
nb: Rostov, provins

en: Saint-Peterburg
nb: Sankt Petersburg, føderal by

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
nb: Sakha (Jakutia), republikk

en: Sakhalinskaya oblast'
nb: Sakhalin, provins

en: Samarskaya oblast'
nb: Samara, provins

en: Saratovskaya oblast'
nb: Saratov, provins

en: Saxony
nb: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
nb: Sachsen-Anhalt

en: Scotland
nb: Skottland

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
nb: Velg en gyldig brasiliansk stat. Den staten er ikke et av de tilgjengelige valgene.

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
nb: Nord-Ossetia (Alania), republikk

en: Seville
nb: Sevilla

en: Shetland Islands
nb: Shetland

en: Siberian Federal County
nb: Sibir, føderalt distrikt

en: Silesia
nb: Schlesiske voivodskap

en: Sisačko-moslavačka županija
nb: Sisak-Moslavina

en: Smolenskaya oblast'
nb: Smolensk, provins

en: South Bohemian Region
nb: Sydbøhmen-regionen

en: South Federal County
nb: Sørlig føderalt distrikt

en: South Moravian Region
nb: Sydmähriske-regionen

en: Splitsko-dalmatinska županija
nb: Split-Dalmatia

en: Stavropol'siyy Kray
nb: Stavropol, territorium

en: Styria
nb: Steiermark

en: Subcarpatia
nb: Subkarpatiske voivodskap

en: Sverdlovskaya oblast'
nb: Sverdlovsk, provins

en: Swietokrzyskie
nb: Helligkorsvoivodskapet

en: Tambovskaya oblast'
nb: Tambov

en: Tatarstan, Respublika
nb: Tatarstan, republikk

en: The Chilean RUT is not valid.
nb: Den chilenske RUT-en er ugyldig.

en: The EMSO is not valid.
nb: EMSO-en er ikke gyldig.

en: The Icelandic identification number is not valid.
nb: Det islandske identifikasjonsnummeret er ugyldig.

en: The UMCN is not valid.
nb: UMCN er ikke gyldig.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
nb: De første 7 siffer av EMSO-en må representere en gyldig dato i fortiden.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
nb: De første syv sifrene av UMCN må representere en gyldig dato i fortiden.

en: The phone nubmer is too long
nb: Telefonnummeret er for langt

en: This field requires 11 digits.
nb: Feltet krever 11 siffer.

en: This field requires 7 or 8 digits.
nb: Feltet krever 7 eller 8 siffer.

en: This field requires 8 digits.
nb: Feltet krever åtte siffer.

en: This field requires at least 14 digits
nb: Feltet krever minst 14 siffer.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
nb: Feltet krever maksimum 11 eller 14 tegn.

en: This field requires only numbers.
nb: Feltet krever kun tall.

en: This field should contain exactly 13 digits.
nb: Dette feltet bør inneholde nøyaktig 13 siffer.

en: Thuringia
nb: Thüringen

en: Tomskaya oblast'
nb: Tomsk, provins

en: Trencin region
nb: Trenčín-regionen

en: Trnava region
nb: Trnava-regionen

en: Tul'skaya oblast'
nb: Tula, provins

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
nb: Tyrkiske identifikasjonsnummer må være 11 siffer.

en: Tverskaya oblast'
nb: Tver, provins

en: Tyrol
nb: Tirol

en: Tyumenskaya oblast'
nb: Tjumen, provins

en: Tyva, Respublika (Tuva)
nb: Tuva, republikk

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
nb: Amerikansk postnummer (med to store bokstaver)

en: U.S. state (two uppercase letters)
nb: Stat (i USA, to store bokstaver)

en: Udmurtskaya Respublika
nb: Udmurtia, republikk

en: Ul'ianovskaya oblast'
nb: Uljanovsk, provins

en: Unique master citizen number (13 digits)
nb: Unikt innbyggernummer (13 siffer)

en: Upper Austria
nb: Oberösterreich

en: Ural Federal County
nb: Ural, føderalt disktrikt

en: Usti Region
nb: Ústí nad Labem-regionen

en: Valais
nb: Wallis

en: Valencian Community
nb: Valencia

en: Varaždinska županija
nb: Varaždin

en: Vienna
nb: Wien

en: Virovitičko-podravska županija
nb: Virovitica-Podravina

en: Vladimirskaya oblast'
nb: Vladimir, provins

en: Volgogradskaya oblast'
nb: Volgograd, provins

en: Vologodskaya oblast'
nb: Vologda, provins

en: Voronezhskaya oblast'
nb: Voronezj, provins

en: Vukovarsko-srijemska županija
nb: Vukovar-Syrmia

en: Vysocina Region
nb: Žilina-regionen

en: Wallonia
nb: Vallonia

en: Walloon Brabant
nb: Vallonsk Brabant

en: Warmia-Masuria
nb: Ermelandskmasuriske voivodskap

en: West Flanders
nb: Vest-Flandern

en: West Pomerania
nb: Vestpommerske voivodskap

en: Western Isles
nb: Ytre Hebridene

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
nb: Ugyldig kontrollsum for National Business Register Number (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
nb: Feil sjekksum for nasjonalit ID-kortnummer.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
nb: Feil kontrollsum for National Identification Number.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
nb: Ugyldig kontrollsum for NIP.

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
nb: Jamalo-Nenetsk, autonomt distrikt

en: Yaroslavskaya oblast'
nb: Jaroslavl, provins

en: Zabaykalskiy Kray
nb: Zabajkalskij, territorium

en: Zadarska županija
nb: Zadar

en: Zagrebačka županija
nb: Zagreb fylke

en: Zilina region
nb: Žilina-regionen

en: Zlin Region
nb: Zlín-regionen

en: Zurich
nb: Zürich

en: Šibensko-kninska županija
nb: Šibenik-Knin
