Django - en to he translation catalogue (874 entries)

en: A Coruna
he: א קורוניה

en: A Macedonian municipality (2 character code)
he: רשות מקומית מקדונית (קוד בן 2 תווים)

en: Aargau
he: ארגאו

en: Aceh
he: אצ 'ה

en: Adygeya, Respublika
he: אדיגאיה, רפובליקה

en: Aerodrom
he: אארודרום

en: Aguascalientes
he: אגואסקליינטס

en: Aichi
he: אייצ'י

en: Akita
he: אקיטה

en: Alacant
he: אלאקאנט

en: Albacete
he: אלבסטה

en: Almeria
he: אלמריה

en: Altay, Respublika
he: אלטאי, רפובליקה

en: Altayskiy Kray
he: מחוז אלטאי

en: Amurskaya oblast'
he: מחוז אמורסקאיה

en: Andalusia
he: אנדלוסיה

en: Antrim
he: אנטרים

en: Antwerp
he: אנטוורפן

en: Aomori
he: אאומורי

en: Appenzell Ausserrhoden
he: אפנצל אוסר־רודן

en: Appenzell Innerrhoden
he: אפנצל אינר־רודן

en: Araba
he: אלבה

en: Aragon
he: אראגון

en: Aračinovo
he: אראצ'ינובו

en: Arkhangel'skaya oblast'
he: מחוז ארחנגלסקאיה

en: Armagh
he: ארמאה

en: Astrakhanskaya oblast'
he: מחוז אסטראחנסקאיה

en: Asturias
he: אסטוריאס

en: Australian Phone number
he: מספר טלפון אוסטרלי

en: Australian Postcode
he: מיקוד אוסטרלי

en: Australian State
he: מדינה אוסטרלית

en: Avila
he: אווילה

en: Badajoz
he: באדאג'וז

en: Baden-Wuerttemberg
he: באדן־וירטמברג

en: Baja California
he: באחה קליפורניה

en: Baja California Sur
he: באחה קליפורניה הדרומית

en: Balearic Islands
he: האיים הבלאריים

en: Bali
he: באלי

en: Bandung
he: בנדונג

en: Banovce nad Bebravou
he: בנובץ ע"מ בברבו

en: Banska Bystrica
he:  בנסקה ביסטריצה

en: Banska Bystrica region
he: מחוז בטנסקה ביסטריקה

en: Banska Stiavnica
he: בנסקה שטיאבניצה

en: Banten
he: בנטן

en: Banyumas
he: בניומס

en: Barcelona
he: ברצלונה

en: Bardejov
he: ברדיוב

en: Basel-Land
he: באזל־לנדשאפט

en: Basel-Stadt
he: באזל־שטאדט

en: Bashkortostan, Respublika
he: בשקורטוסטן, רפובליקה

en: Basque Country
he: חבל הבסקים

en: Bavaria
he: באווריה

en: Bedfordshire
he:  בדפורשייר

en: Belgorodskaya oblast'
he: מחוז בלגורודסקאיה

en: Bengkulu
he: בנגולו

en: Berlin
he: ברלין

en: Berne
he: ברן

en: Berovo
he: ברובו

en: Bitola
he: ביטולה

en: Bizkaia
he: ביסקאיה

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
he: מחוז ביילובר-בילוגורה

en: Blekinge
he: בלשיניה

en: Bogdanci
he: בוגדאנצ'י

en: Bogor
he: בוגור

en: Bogovinje
he: בוגוביניה

en: Bojonegoro
he: בוג'ונגורו

en: Borders
he: גבולות

en: Bosilovo
he: בוסילובו

en: Brandenburg
he: ברנדנבורג

en: Bratislava I
he: ברטיסלאבה 1

en: Bratislava II
he: ברטיסלאבה 2

en: Bratislava III
he: ברטיסלאבה 3

en: Bratislava IV
he: ברטיסלאבה 4

en: Bratislava V
he: ברטיסלאבה 5

en: Bratislava region
he: מחוז ברטיסלבה

en: Bremen
he: ברמן

en: Brezno
he: ברזנו

en: Brodsko-posavska županija
he: מחוז רודסקו-פוסבסקה

en: Brussels
he: בריסל

en: Brussels Capital Region
he: מחוז בריסל

en: Brvenica
he: ברבניצה

en: Bryanskaya oblast'
he: מחוז בריאנסקאיה

en: Buckinghamshire
he: באקינגהמשייר

en: Burgenland
he: 	בורגנלנד

en: Burgos
he: בורגוס

en: Buryatia, Respublika
he: בוריאטיה, רפובליקה

en: Butel
he: בוטל

en: Bytca
he: ביטצ'ה

en: Caceres
he: קסרס

en: Cadca
he: צ'דקה

en: Cadiz
he: קדיס

en: Campeche
he: קמפצ'ה

en: Canary Islands
he: האיים הקנריים

en: Cantabria
he: קנטבריה

en: Card issue number cannot be zero
he: מספר הנפקת כרטיס אינו יכול להיות אפס

en: Carinthia
he: קרינתיה

en: Carlow
he: קארלאו

en: Carlsbad Region
he: מחוז או איזור קרלסבד

en: Castello
he: קסטלו

en: Castile and Leon
he: קסטיליה ולאון

en: Castile-La Mancha
he: קסטיליה-לה מנצ'ה

en: Catalonia
he: קאטלוניה

en: Cavan
he: קאוובן

en: Centar
he: צנטאר

en: Centar-Župa
he: צנטאר ז'ופה

en: Central Bohemian Region
he: מרכז בוהמיה

en: Central Federal County
he: מחוז פדרלי מרכז

en: Central Scotland
he: מרכז סקוטלנד

en: Ceuta
he: סאוטה

en: Chechenskaya Respublika
he: צ'צ'ניה, רפובליקה

en: Chelyabinskaya oblast'
he: מחוז צ'ליאבינסקאיה

en: Cheshire
he:  צ'שייר

en: Chiapas
he: צ'יאפס

en: Chiba
he: צ'יבה

en: Chihuahua
he: צ'יוואוה

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
he: המחוז האוטונומי צ'וקוטקה

en: Chuvashskaya Respublika
he: צ'ובאשסקאיה, רפובליקה

en: Cirebon
he: סיירבון

en: Ciudad Real
he: העיר הקולוניאלית

en: Clare
he: קלייר

en: Clwyd
he: קלוויד

en: Co-ordination numbers are not allowed.
he: מספרי שיתוף פעולה אינם מותרים בשימוש

en: Coahuila
he: קואהווילה

en: Colima
he: קולימה

en: Cordoba
he: קורדובה

en: Cork
he: קורק

en: Cornwall and Isles of Scilly
he: קורנוול ואיי סילי

en: Corps Consulate
he: קונסוליות

en: Corps Diplomatic
he: שגרירויות

en: County Antrim
he: מחוז אנטרים

en: County Armagh
he: ארמה

en: County Down
he: מחוז דאון

en: County Fermanagh
he: מחוז פרמאנה

en: County Londonderry
he: מחוז לונדונברי

en: County Tyrone
he: מחוז טיירון

en: Cuenca
he: קואנקה

en: Cumbria
he:  קאמבריה

en: Dagestan, Respublika
he: דאגסטן, רפובליקה

en: Dalarna
he: דלארנה

en: Debar
he: דבר

en: Debarca
he: דברצה

en: Delčevo
he: דלצ'בו

en: Demir Hisar
he: דמיר חיסר

en: Demir Kapija
he: דמיר קאפייה

en: Derbyshire
he: דרבישייר

en: Derry
he: דרי

en: Detva
he: דטבה

en: Devon
he:  דבון

en: Distrito Federal
he: מחוז פדרלי

en: Dolneni
he: דולנני

en: Dolny Kubin
he: דולני קובין

en: Donegal
he: דונגאל

en: Dorset
he: דורסט

en: Down
he: דאון

en: Drenthe
he: דרנתה

en: Drugovo
he: דרוגובו

en: Dublin
he: דבלין

en: Dubrovačko-neretvanska županija
he: מחוז דוברובניק-נרטב

en: Dumfries and Galloway
he: דמפרייס וגאלוויי

en: Dunajska Streda
he: דונאייסקה סטרדה

en: Durango
he: דוראנגו

en: Durham
he: דרהאם

en: Dyfed
he: דייפד

en: East Flanders
he: מזרח פלנדריה

en: East Sussex
he: מזרח אסקס

en: Eastern Cape
he: הכף המזרחי

en: England
he: אנגליה

en: Enter a 4 digit postcode.
he: נא להזין מיקוד בן 4 ספרות.

en: Enter a Canadian province or territory.
he: נא להזין מחוז או טריטוריה קנדיים.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
he: נא להזין מיקוד שוודי בתבנית XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
he: יש להזין מדינה או טריטרויה בארה"ב

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
he: הזן מספר לידה בתבנית XXXXXX/XXXX או XXXXXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
he: נא להזין מספר דרכון בתבנית XX XXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
he: נא להזין מספר דרכון בתבנית XXXX XXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
he: נא להזין מיקוד בתבנית XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
he: יש להזין קוד דואר בתבנית NNNN או ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
he: נא להזין מיקוד בתבנית XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
he: יש להזין מיקוד בתבנית XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
he: נא להזין מיקוד בתבנית XXXXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
he: יש להזין קוד דואר בתבנית XXXXX או XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
he: נא להזין מיקוד בתבנית XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
he: נא להזין מיקוד בתבנית XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
he: יש להזין קוד דואר בתבנית XXXXXXX או XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
he: נא להזין שדה מספר מס (NIP) בתבנית XXX-XXX-XX-XX‏, XXX-XX-XX-XXX או XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid 11 digit OIB
he: נא להזין OIB חוקי בן 11 ספרות

en: Enter a valid 13 digit JMBG
he: נא להזין JMBG חוקי בן 13 ספרות

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
he: נא להזין JMBAG חוקי בן 19 ספרות המתחיל ב-601983

en: Enter a valid 5 digit postal code
he: נא להזין מיקוד חוקי בן 5 ספרות

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי אוסטרלי חוקי בתבנית XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
he: יש להזין מספר CI חוקי בתבנית X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X או XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
he: יש להזין מספר CI חוקי.

en: Enter a valid CIF.
he: יש להזין CIF חוקי.

en: Enter a valid CNP.
he: יש להזין CNP חוקי.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
he: יש להזין מספר CUIT חוקי בתבנית XX-XXXXXXXX-X או XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CURP.
he: נא להזין CURP חוקי.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי קנדי חוקי בתבנית XXX-XXX-XXXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
he: יש להזין RUT צ'יליאני חוקי.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
he: יש להזין RUT צ'יליאני חוקי. התבנית היא XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי פיני חוקי.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
he: יש להזין מספר זיהוי גרמני חוקי בתבנית XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
he: יש להזין מספר IBAN חוקי בתבנית ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
he: הזן מספר IC חוקי.

en: Enter a valid ID number.
he: יש להזין מספר זיהות תקף.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
he: יש להזין מספר זיהוי איסלנדי חוקי. התבנית היא XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
he: נא להזין מספר זיהוי כוויתי חוקי

en: Enter a valid NIK/KTP number
he: הזן מספר NIK/KTP חוקי.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי נורבגי חוקי.

en: Enter a valid RFC.
he: נא להזין RFC חוקי.

en: Enter a valid SoFi number
he: יש להזין מספר SoFi חוקי

en: Enter a valid Social Security number.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי חוקי.

en: Enter a valid South African ID number
he: נא להזין מספר זיהוי דרום אפריקאי חוקי

en: Enter a valid South African postal code
he: נא להזין מיקוד דרום אפריקאי חוקי

en: Enter a valid Swedish organisation number.
he: הזן מספר ארגון שוודי חוקי.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
he: יש להזין מספר זיהוי אישי שוודי חוקי.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
he: יש להזין מספר זיהוי או דרכון שוויצרי בתבנית X1234567<0 או 1234567890.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
he: יש להזין מספר זיהות טורקי תקף.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
he: יש להזין מספר ביטוח לאומי אמריקאי בתבנית XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
he: יש להזין מספר מע"מ חוקי

en: Enter a valid area or mobile network code
he: נא להזין קידומת איזור או רשת סלולרית חוקית

en: Enter a valid birth number.
he: הזן מספר לידה חוקי.

en: Enter a valid cell number.
he: נא להזין מספר סלולרי חוקי.

en: Enter a valid location code
he: נא להזין קוד מיקום חוקי

en: Enter a valid phone number
he: יש להזין מספר טלפון חוקי

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
he: יש להזין מספר טלפון חוקי באחד מהפורמטים 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
he: נא להזין מספר טלפון חוקי באחת מהתבניות 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX  או 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
he: נא להזין מספר טלפון חוקי.

en: Enter a valid post code
he: יש להזין מיקוד חוקי.

en: Enter a valid postal code
he: יש להזין מיקוד חוקי.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
he: נא להזין מיקוד חוקי בתבנית XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
he: נא להזין מיקוד חוקי בתחום ובתבנית 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
he: נא להזין מיקוד חוקי בטווח ובתבנית 1XXX - 9XXX.

en: Enter a valid postcode.
he: יש להזין מיקוד חוקי.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
he: נא להזין מספר מס חוקי בצורת SIXXXXXXXX

en: Enter a valid vehicle license plate number
he: יש להזין מספר רישוי רכב חוקי

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
he: נא להזין מיקוד חוקי בתבנית XXXXX.

en: Enter a valid zip code.
he: יש להזין מיקוד חוקי.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
he: יש להזין מיקוד בתבנית XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
he: יש להזין מיקוד בתבנית XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
he: יש להזין מיקוד חוקי בתבנית XXXXX או XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
he: יש להזין מיקוד בתבנית XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
he: יש להזין מיקוד בתבנית XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
he: נא להזין מיקוד בתבנית XXXXXX או XXX XXX.

en: Enter an Indian state or territory.
he: נא להזין מדינה או טריטוריה הודית.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
he: נא להזין מספר טלפון בתבנית ‎+386XXXXXXXX או 0XXXXXXXX.

en: Error in date segment
he: שגיאה במקטע תאריך

en: Essex
he: אסקס

en: Estado de México
he: אסטאדו דה מקסיקו

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
he: המחוז היהודי האוטונומי

en: Extremadura
he: אקסטרמדורה

en: Far-East Federal County
he: מחוז פדרלי מזרח-רחוק

en: Federal Government
he: ממשל פדרלי

en: Fermanagh
he: פרמנה

en: Fife
he: פייף

en: Flemish Brabant
he: ברבנט הפלמית

en: Flemish Region
he: אזור פלמי

en: Flevoland
he: פלבולנד

en: Foral Community of Navarre
he: הקהילה האוטונומית של נווארה

en: Free State
he: המדינה החופשית

en: Fribourg
he: פריבור

en: Friesland
he: פריזלנד

en: Fukui
he: פוקוי

en: Fukuoka
he: פוקוקה

en: Fukushima
he: פוקושימה

en: Galanta
he: גלנטה

en: Galicia
he: גאליציה

en: Galway
he: גולוויי

en: Garut
he: גארוט

en: Gauteng
he: גאוטנג

en: Gazi Baba
he: גזי באבא

en: Gelderland
he: חלדרלנד

en: Gelnica
he: גלניקה

en: Geneva
he: ג'נבה

en: Gevgelija
he: גבגליה

en: Gifu
he: גיפו

en: Girona
he: ז'ירונה

en: Gjorče Petrov
he: גורצ'ה פטרוב

en: Glarus
he: גלרוס

en: Gloucestershire
he: גלוסטרשייר

en: Gorontalo
he: גורנטלו

en: Gostivar
he: גוסטיבר

en: Gotland
he: גוטלנד

en: Grad Zagreb
he: זאגרב

en: Gradsko
he: גרדסקו

en: Grampian
he:  גרמפיאן

en: Granada
he: גרנדה

en: Graubuenden
he: גראובינדן

en: Greater London
he: לונדון רבתי

en: Greater Manchester
he: מנצ'סטר רבתי

en: Greater Poland
he: פולין רבתי

en: Groningen
he: חרונינגן

en: Guadalajara
he: גוודלחרה

en: Guanajuato
he: גואנחואטו

en: Guerrero
he: גררו

en: Guipuzkoa
he: גוויפוזקואה

en: Gunma
he: גונמה

en: Gwent
he: גוונט

en: Gwynedd
he: גווינד

en: Gävleborg
he: יבלבורג

en: Hainaut
he: היינאוט

en: Halland
he: הלנד

en: Hamburg
he: המבורג

en: Hampshire
he: המפשייר

en: Hertfordshire
he: הארטפורדשייר

en: Hessen
he: הסה

en: Hidalgo
he: אידלגו

en: Highland
he: רמה

en: Hiroshima
he: הירושימה

en: Hlohovec
he: הלוהובץ

en: Hokkaido
he: הוקאידו

en: Hradec Region
he: מחוז חרדץ

en: Huelva
he: אואלבה

en: Huesca
he: אואסקה

en: Humenne
he: הומנה

en: Hyogo
he: הייוגו

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
he: מספר כרטיס זיהוי המורכב מ-15 או 18 ספרות.

en: Ibaraki
he: איברקי

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
he: מספרי תעודות זהות חייבים להכיל 4-7 ספרות או אות גדולה ו-7 ספרות.

en: Ilava
he: אילבה

en: Ilinden
he: אילינדן

en: Illes Balears
he: האיים הבלאריים

en: Ingushskaya Respublika
he: אינגושסקיה, רפובליקה

en: Invalid CNPJ number.
he: מספר CNPJ לא חוקי

en: Invalid CPF number.
he: מספר CPF לא חוקי

en: Invalid CUIT.
he: CUIT שגוי

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
he: מספר כרטיס זיהוי לא חוקי: תאריך לידה שגוי

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
he: מספר כרטיס זיהוי לא חוקי: סיכום ביקורת שגוי

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
he: מספר כרטיס זיהוי לא חוקי: קוד מיקום שגוי

en: Invalid checksum for CIF.
he: סיכום ביקורת שגוי עבור CIF.

en: Invalid checksum for CURP.
he: סיכום ביקורת לא חוקי  עבור CURP.

en: Invalid checksum for NIE.
he: סיכום ביקורת שגוי עבור NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
he: סיכום ביקורת שגוי עבור NIF.

en: Invalid checksum for RFC.
he: סיכום ביקורת לא חוקי עבור RFC.

en: Invalid checksum for bank account number.
he: סיכום ביקורת שגוי עבור מספר חשבון בנק.

en: Invalid legal type. Type must be 27, 20, 23 or 30.
he: סוג משפטי לא חוקי. חייב להיות 27, 20, 23 או 30.

en: Irkutskaya oblast'
he: מחוז אירקוטסקאיה

en: Ishikawa
he: אישיקאוואה

en: Istarska županija
he: מחוז  איסטריה

en: Ivanovskaya oblast'
he: מחוז איוונובסקאיה

en: Jaen
he: חאאן

en: Jakarta
he: ג'קרטה

en: Jalisco
he: חליסקו

en: Jambi
he: ג'מבי

en: Jawa Barat
he: ג'אווה מערב

en: Jawa Tengah
he: ג'אווה מרכז

en: Jawa Timur
he: ג'אווה מזרח

en: Jegunovce
he: יגונובצה

en: Jember
he: ג'מבר

en: Jura
he: ז'ורה

en: Jämtland
he: ימטלנד

en: Jönköping
he: ינשפין

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
he: קברדינו-באלקארסקאיה, רפובליקה

en: Kagawa
he: קאגאווה

en: Kagoshima
he: קגושימה

en: Kalimantan Barat
he: בורנאו מערב

en: Kalimantan Selatan
he: בורנאו דרום

en: Kalimantan Tengah
he: בורנאו מרכז

en: Kalimantan Timur
he: בורנאו מזרח

en: Kaliningradskaya oblast'
he: מחוז קלינינגראדסקאיה

en: Kalmar
he: קאלמאר

en: Kalmykia, Respublika
he: קלמיקיה, רפובליקה

en: Kaluzhskaya oblast'
he: מחוז קאלוז'סקאיה

en: Kamchatskiy Kray
he: מחוז קמצ'טקה

en: Kanagawa
he: קאנגאווה

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
he: קאראצ'אי-צ'רקסיה, רפובליקה

en: Karbinci
he: קארבינצי

en: Karelia, Respublika
he: קרליה, רפובליקה

en: Karlovačka županija
he: מחוז קארלובץ'

en: Karpoš
he: קרפוש

en: Kavadarci
he: קבדרצי

en: Kediri
he: קדירי

en: Kemerovskaya oblast'
he: מחוז קמרובסקאיה

en: Kent
he: קנט

en: Kepulauan Bangka Belitung
he: בנגה-מליטנג

en: Kepulauan Bangka-Belitung
he: איי בנגקה בליטונג

en: Kepulauan Riau
he: איי ריאאו

en: Kerry
he: קרי

en: Kezmarok
he: קזמרוק

en: Khabarovskiy Kray
he: מחוז חברובסק

en: Khakassiya, Respublika
he: חקסיה, רפובליקה

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
he: המחוז האוטונומי חנטי ומנסי - אוגרה

en: Kildare
he: קילדאר

en: Kilkenny
he: קילקני

en: Kirovskaya oblast'
he: מחוז קירובסקאיה

en: Kisela Voda
he: קיסלה וודה

en: Kičevo
he: קיצ'בו

en: Kochi
he: קוצ'י

en: Komarno
he: קומרנו

en: Komi, Respublika
he: קומי, רפובליקה

en: Konče
he: קונצ'ה

en: Koprivničko-križevačka županija
he: מחוז קופריבניקו-קריזבאקה

en: Kosice - okolie
he: קושיצ'ה - אוקולי

en: Kosice I
he: קושיצה 1

en: Kosice II
he: קושיצה 2

en: Kosice III
he: קושיצה 3

en: Kosice IV
he: קושיצה 4

en: Kosice region
he: מחוז קושיצ'ה

en: Kostromskaya oblast'
he: מחוז קוסטרומסקאיה

en: Koćani
he: קוצ'אני

en: Krapinsko-zagorska županija
he: מחוז קרפינה-זגוריה

en: Krasnodarskiy Kray
he: מחוז קרסנודאר

en: Krasnoyarskiy Kray
he: מחוז קרסנויארסק

en: Kratovo
he: קרטובו

en: Kriva Palanka
he: קריבה פלנקה

en: Krivogaštani
he: קריבוגאשטני

en: Kronoberg
he: קרונוברג

en: Krupina
he: קרופינה

en: Kruševo
he: קרושבו

en: Kumamoto
he: קומאמוטו

en: Kumanovo
he: קומנובו

en: Kurganskaya oblast'
he: מחוז קורגאנסקאיה

en: Kurskaya oblast'
he: מחוז קורסקאיה

en: Kuyavia-Pomerania
he: קויאבויה - פומרניה

en: KwaZulu-Natal
he: קווזולו־נאטאל

en: Kyoto
he: קיוטו

en: Kysucke Nove Mesto
he: קיוסקה נובה מסטו

en: La Rioja
he: לה ריוחה

en: Lampung
he: למפונג

en: Lancashire
he: לנקשייר

en: Laois
he: ליש

en: Las Palmas
he: לאס פאלמס

en: Leicestershire
he: ליסטרשייר

en: Leitrim
he: לייטרים

en: Leningradskaya oblast'
he: מחוז לנינגראדסקאיה

en: Leon
he: לאון

en: Lesser Poland
he: פולין זוטא

en: Levice
he: לביצה

en: Levoca
he: לבוצ'ה

en: Liberec Region
he: מחוז ליברץ

en: Liege
he: לייז'

en: Limburg
he: לימבורג

en: Limerick
he: לימריק

en: Limpopo
he: לימפופו

en: Lincolnshire
he:  לינקולנשייר

en: Lipeckaya oblast'
he: מחוז ליפצק

en: Lipkovo
he: ליפקובו

en: Liptovsky Mikulas
he: ליפטובסקי מיקולס

en: Ličko-senjska županija
he: מחוז ליקו-סנג'סקה

en: Lleida
he: ליידה

en: Lodz
he: לודז'

en: Longford
he: לונגפורד

en: Lothian
he: לודיאן

en: Louth
he: לאות'

en: Lower Austria
he: אוסטריה התחתונה

en: Lower Saxony
he: סקסוניה התחתונה

en: Lower Silesia
he: סילסיה התחתונה

en: Lozovo
he: לוזובו

en: Lublin
he: לובלין

en: Lubusz
he: לובוש

en: Lucenec
he: לוצ'נץ'

en: Lucerne
he: לוצרן

en: Lugo
he: לוגו

en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

en: Macedonian identity card number
he: מספר כרטיס זיהוי מקדוני

en: Madiun
he: מדיון

en: Madrid
he: מדריד

en: Madura
he: מדורה

en: Magadanskaya oblast'
he: מחוז מאגאדאנסקאיה

en: Magelang
he: מאגלנג

en: Makedonska Kamenica
he: מקדונסקה קמניצה

en: Makedonski Brod
he: מקדונסקי ברוד

en: Malacky
he: מאלאקי

en: Malaga
he: מאלאגה

en: Malang
he: מאלאנג

en: Maluku
he: מאלוקו

en: Maluku Utara
he: מאלוקו צפון

en: Mariy Ehl, Respublika
he: מארי אל, רפובליקה

en: Martin
he: מרטין

en: Masovia
he: מזוביה

en: Mavrovo i Rostuša
he: מברובו ורוסטושה

en: Mayo
he: מאיו

en: Meath
he: מית'

en: Mecklenburg-Western Pomerania
he: מקלנבורג-מערב פומרניה

en: Medzilaborce
he: מדזילבורצה

en: Melilla
he: מלייה

en: Merseyside
he: מרסיסייד

en: Mexican CURP
he: CURP מקסיקני

en: Mexican RFC
he: RFC מקסיקני

en: Mexico state (three uppercase letters)
he: מדינה במקסיקו  (שלוש אותיות רישיות)

en: Mexico zip code
he: מיקוד מקסיקו

en: Međimurska županija
he: מחוז Međimurska

en: Michalovce
he: מיחלובצה

en: Michoacán
he: מיצ'ואקן

en: Mid Glamorgan
he: מרכז גלמורגן

en: Mie
he: מיי

en: Miyagi
he: מיאגי

en: Miyazaki
he: מיאזאקי

en: Mogila
he: מוגילה

en: Monaghan
he: מונהאן

en: Moravian-Silesian Region
he: איזור מורביה – שלזיה

en: Mordovia, Respublika
he: מורדוביה, רפובליקה

en: Morelos
he: מורלוס

en: Moskovskaya oblast'
he: מחוז מוסקבה

en: Moskva
he: מוסקבה

en: Mpumalanga
he: מפומלנגה

en: Murcia
he: מורסיה

en: Murmanskaya oblast'
he: מחוז מורמאנסקאיה

en: Myjava
he: מיאווה

en: NTB - Lombok
he: NTB - לומבוק

en: NTB - Sumbawa
he: NTB - סומבאווה

en: NTT - Flores
he: NTT - פלורס

en: NTT - Sumba
he: NTT - סומבה

en: NTT - Timor
he: NTT - טימור

en: Nagano
he: נאגאנו

en: Nagasaki
he: נגסקי

en: Namestovo
he: נמסטובו

en: Namur
he: נאמור

en: Nanggroe Aceh Darussalam
he: נגרוא אסה דרוסלם

en: Nara
he: נארה

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
he: מספר רשומת בית עסק ארצי(REGON) מכיל או תשע או ארבע עשרה ספרות.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
he: מספר כרטיס זיהוי לאומי מורכב נ-3 אותיות ו-6 ספרות.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
he: מספר זיהוי לאומי מורכב מ-11 ספרות

en: Navarre
he: נווארה

en: Nayarit
he: נייארית

en: Negotino
he: נגוטינו

en: Neneckiy autonomnyy okrug
he: המחוז האוטונומי של הניינץ

en: Neuchatel
he: נשאטל

en: Nidwalden
he: נידוולדן

en: Niigata
he: נייגטה

en: Nitra
he: ניטרה

en: Nitra region
he: מחוז ניטרה

en: Nizhegorodskaja oblast'
he: מחוז ניז'ני נובגורוד

en: Noord-Brabant
he: צפון בראבנט

en: Noord-Holland
he: צפון הולנד

en: Norfolk
he: נורפולק

en: Norrbotten
he: נורבוטן

en: North Rhine-Westphalia
he: נורדריין־וסטפאליה

en: North West
he: דרום מערב

en: North Yorkshire
he: צפון יורקשייר

en: North-Caucasian Federal County
he: מחוז פדרלי צפון-קווקז

en: North-West Federal County
he: מחוז פדרלי צפון-מערב

en: Northamptonshire
he: נורת'המפטונשייר

en: Northern Cape
he: כף צפוני

en: Northern Ireland
he: צפון אירלנד

en: Northumberland
he: נורת'אמברלנד

en: Nottinghamshire
he: נוטינגהאמשייר

en: Novaci
he: נובצי

en: Nove Mesto nad Vahom
he: נובה מסטו ע"נ וה

en: Nove Zamky
he: נווי־זאמקי

en: Novgorodskaya oblast'
he: מחוז נובגוראודסקאיה

en: Novo Selo
he: נובו סלו

en: Novosibirskaya oblast'
he: מחוז נובוסיבריסקאיה

en: Nuevo León
he: נואבו ליאון

en: Number part cannot be zero
he: מקטע המספר אינו יכול להיות אפס

en: Nusa Tenggara Barat
he: איי סונדה הקטנים - מערב

en: Nusa Tenggara Timur
he: איי סונדה הקטנים - מזרח

en: Oaxaca
he: אואסקה

en: Obwalden
he: אובוולדן

en: Offaly
he: אופלי

en: Ohrid
he: אוחריד

en: Oita
he: אויטה

en: Okayama
he: אוקייאמה

en: Okinawa
he: אוקינאווה

en: Olomouc Region
he: מחוז או איזור אולומוק

en: Omskaya oblast'
he: מחוז אומסקאיה

en: Opole
he: אופולה

en: Orenburgskaya oblast'
he: מחוז אורנבורגסקאיה

en: Orkney Islands
he: איי אורקיי

en: Orlovskaya oblast'
he: מחוז אורלובסקאיה

en: Osaka
he: אוסקה

en: Osječko-baranjska županija
he: מחוז אוסייק-ברניה

en: Oslomej
he: אוסלומאי

en: Ourense
he: אוורנס

en: Overijssel
he: אובראיסל

en: Oxfordshire
he: אוקספורדשייר

en: Palencia
he: פלנסיה

en: Papua
he: פפוא

en: Papua Barat
he: פפוא מערב

en: Papua dan Papua Barat
he: פאפו ופאפו מערב

en: Pardubice Region
he: מחוז פרדוביצה

en: Partizanske
he: פרטיזנסקה

en: Pati
he: פאטי

en: Pehčevo
he: פחצ'בו

en: Pekalongan
he: פקלונגאן

en: Penzenskaya oblast'
he: מחוז פנצנסקאיה

en: Permskiy Kray
he: מחוז פרם

en: Petrovec
he: פטרובץ

en: Pezinok
he: פזינוק

en: Phone number
he: מספר טלפון

en: Phone number must be in one of the following formats: %s.
he: מספר הטלפון חייב להיות באחת מהתבניות הבאות: %s.

en: Phone number should not start with one of the followings: %s.
he: מספר טלפון לא צריך להתחיל עם אחת מהבאות: %s.

en: Phone number should start with one of the followings: %s.
he: מספר טלפון צריך להתחיל עם אחת מהבאות: %s.

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בתבנית 02X-8X או 03X-7X או 04X-6X.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
he: מספרי טלפון חייבים  להיות בתבנית 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XX XXX XX XX format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בתבנית 0XX XXX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בפורמט 0XXX XXX XXXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בתבנית XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בתבנית XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
he: מספרי טלפון חייבים להיות בתבנית XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
he: מספרי טלפון חייבים להכיל 9 ספרות, או להתחיל ב + או 00.

en: Piestany
he: פיאסטאני

en: Pilsen Region
he: מחוז פילזן

en: Plasnica
he: פלסניצה

en: Please enter a valid NIF or NIE.
he: נא להזין NIF או NIE חוקי.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
he: נא להזין NIF, NIE, או CIF חוקי.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
he: נא להזין מספר חשבון בנק חוקי בתבנית XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Podlasie
he: פודלסיה

en: Poltar
he: פולטר

en: Pomerania
he: פומרניה

en: Pontevedra
he: פונטוורדה

en: Poprad
he: פופרד

en: Povazska Bystrica
he: פובסקה ביסטריצ'ה

en: Powys
he: ַפואיס

en: Požeško-slavonska županija
he: מחוז פוזסקו-סלבונסקה

en: Prague
he: פראג

en: Presov
he: פרשוב

en: Presov region
he: מחוז פראסוב

en: Prievidza
he: פרבידזה

en: Prilep
he: פרילפ

en: Primorskiy Kray
he: מחוז פרימוריה

en: Primorsko-goranska županija
he: מחוז פרימורסקו-גוראנסקה

en: Principality of Asturias
he: נסיכות אסטוריאס

en: Privolzhsky Federal County
he: מחוז פדרלי Privolzhsky

en: Probištip
he: פרובישטיף

en: Pskovskaya oblast'
he: מחוז פסקובסקאיה

en: Puchov
he: פוצ'וב

en: Puebla
he: פואבלה

en: Purwakarta
he: פורקוורטה

en: Querétaro
he: קוורטארו

en: Quintana Roo
he: קינטאנה רו

en: Radoviš
he: ראדוביש

en: Rankovce
he: רנקובצה

en: Region of Murcia
he: אזור מורסיה

en: Resen
he: רסן

en: Revuca
he: ריץ

en: Rhineland-Palatinate
he: ריינלנד־פאלץ

en: Riau
he: ריאאו

en: Rimavska Sobota
he: רימובסקה סובוטה

en: Rjazanskaya oblast'
he: מחוז ריאזאן

en: Roscommon
he: רוסקומון

en: Rosoman
he: רוסומן

en: Rostovskaya oblast'
he: מחוז רוסטובסקאיה

en: Roznava
he: רוזנבה

en: Ruzomberok
he: רוזומברוק

en: Saarland
he: חבל הסאר

en: Sabinov
he: סבינוב

en: Saga
he: סגה

en: Saint-Peterburg
he: סנקט פטרבורג

en: Saitama
he: סאיטאמה

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
he: סאחה, רפובליקה (יאקוטיה)

en: Sakhalinskaya oblast'
he: מחוז שאקהלינסקאיה

en: Sala
he: סאלה

en: Salamanca
he: סלמנקה

en: Salzburg
he: זלצבורג

en: Samarskaya oblast'
he: מחוז סאמארסקאיה

en: San Luis Potosí
he: סאן לואי פוטוסי

en: Santa Cruz de Tenerife
he: סנטה קרוז דה טנריף

en: Saraj
he: סארה

en: Saratovskaya oblast'
he: מחוז סרטובסקאיה

en: Saxony
he: סקסוניה

en: Saxony-Anhalt
he: סקסוניה־אנהלט

en: Schaffhausen
he: שפהאוזן

en: Schleswig-Holstein
he: שלזוויג־הולשטיין

en: Schwyz
he: שוויץ

en: Scotland
he: סקוטלנד

en: Segovia
he: סגוביה

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
he: נא לבחור מדינה ברזילאית חוקית. מדינה זו אינה אחת מהמדינות האפשריות.

en: Semarang
he: סמרנג

en: Senec
he: סנץ

en: Senica
he: סניצ'ה

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
he: סברניה אוסטיה, רפובליקה (אלניה)

en: Seville
he: סביליה

en: Shetland Islands
he: איי שטלנד

en: Shiga
he: שיגה

en: Shizuoka
he: שיזואוקה

en: Shropshire
he: שרופשייר

en: Siberian Federal County
he: מחוז פדרלי סיביר

en: Sidoarjo
he: סידוארג'ו

en: Silesia
he: סילסיה

en: Sinaloa
he: סינאלוה

en: Sisačko-moslavačka županija
he: מחוז סיסאק-מוסלבינה

en: Skalica
he: סקליצ'ה

en: Skåne
he: סקונה

en: Sligo
he: סלייגו

en: Smolenskaya oblast'
he: מחוז סמולנסקאיה

en: Snina
he: סנינה

en: Sobrance
he: סוברנס

en: Solothurn
he: זולותורן

en: Somerset
he: סומרסט

en: Sonora
he: סונורה

en: Sopište
he: סופישטה

en: Soria
he: סוריה

en: South Bohemian Region
he: דרום בוהמיה

en: South Federal County
he: מחוז פדרלי דרום

en: South Glamorgan
he: דרום גלמורגן

en: South Moravian Region
he: דרום מורביה

en: South Yorkshire
he: דרום יורקשייר

en: Spisska Nova Ves
he: ספישסקה נובה וס

en: Splitsko-dalmatinska županija
he: מחוז ספליצקו-דאלמאטינסקה

en: St. Gallen
he: סנט גלן

en: Staffordshire
he: סטאפורדשייר

en: Star Dojran
he: סטאר דוריאן

en: Stara Lubovna
he: סטרה לובובנה

en: Staro Nagoričane
he: סטארו נגוריצ'נה

en: Stavropol'siyy Kray
he: מחוז סטברופול

en: Stockholm
he: סטוקהולם

en: Strathclyde
he: סטראת'קלייד

en: Stropkov
he: סרטופקוב

en: Struga
he: סטרוגה

en: Strumica
he: סטרומיצה

en: Studeničani
he: סטודנצ'אני

en: Styria
he: שטיריה

en: Subcarpatia
he: תת קרפטיה

en: Suffolk
he:  סאפוק

en: Sulawesi Barat
he: סולבסי מערב

en: Sulawesi Selatan
he: סולבסי דרום

en: Sulawesi Tengah
he: סולבסי מרכז

en: Sulawesi Tenggara
he: סולבסי דרום־מזרח

en: Sulawesi Utara
he: סולבסי צפון

en: Sulawesi Utara Daratan
he: סולאוסי צפון

en: Sulawesi Utara Kepulauan
he: איי סולבסי צפון

en: Sumatera Barat
he: סומטרה מערב

en: Sumatera Selatan
he: סומטרה דרום

en: Sumatera Utara
he: סומטרה צפון

en: Surabaya
he: סורביה

en: Surakarta - Solo
he: סורקרטה - סולו

en: Surrey
he: סוריי

en: Sverdlovskaya oblast'
he: מחוז סוורדלוואסקאיה

en: Sveti Nikole
he: סבטי ניקולה

en: Svidnik
he: סבידניק

en: Swietokrzyskie
he: סבייטוקזי'סקי

en: Södermanland
he: סדרמאנלנד

en: Tabasco
he: טבסקו

en: Tamaulipas
he: טמפוליפס

en: Tambovskaya oblast'
he: מחוז טאמבוסקאיה

en: Tapanuli
he: טפנולי

en: Tarragona
he: טרגונה

en: Tatarstan, Respublika
he: טטרסטן, רפובליקה

en: Tayside
he: טייסייד

en: Tearce
he: טארצה

en: Teruel
he: טרואל

en: Tetovo
he: טטובו

en: The Chilean RUT is not valid.
he: שדה RUT צ'יליאני אינו חוקי.

en: The EMSO is not valid.
he: EMSO אינו חוקי.

en: The Icelandic identification number is not valid.
he: מספר הזיהוי האיסלנדי אינו חוקי

en: The UMCN is not valid.
he: ה-UMCN אינו חוקי.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
he: 7 הספרות הראשונות של EMSO חייבות לייצג תאריך חוקי בעבר.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
he: 7 הספרות הראשונות של UMCN חייבות לייצג תאריך חוקי בעבר.

en: The phone nubmer is too long
he: מספר הטלפון ארוך מדי

en: This field requires 11 digits.
he: שדה זה דורש 11 ספרות.

en: This field requires 7 or 8 digits.
he: שדה זה דורש 7 או 8 ספרות.

en: This field requires 8 digits.
he: שדה זה דורש 8 ספרות.

en: This field requires at least 14 digits
he: שדה זה דורש לפחות 14 ספרות.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
he: שדה זה דורש 11 או 14 ספרות לכל היותר.

en: This field requires only numbers.
he: יש להזין רק ספרות בשדה זה.

en: This field should contain exactly 13 digits.
he: שדה זה צריך להכיל 13 ספרות בדיוק.

en: Thuringia
he: תורינגיה

en: Ticino
he: טיצ'ינו

en: Tipperary
he: טיפררי

en: Tlaxcala
he: טלקסקאלה

en: Tochigi
he: טושיגי

en: Tokushima
he: טוקושימה

en: Tokyo
he: טוקיו

en: Toledo
he: טולדו

en: Tomskaya oblast'
he: מחוז טומסקאיה

en: Topolcany
he: טופולצ'ני

en: Tottori
he: טוטורי

en: Toyama
he: טויאמה

en: Trebisov
he: טרביסוב

en: Trencin
he: טרנצ'ין

en: Trencin region
he: מחוז טראנצין

en: Trnava
he: טרנאוה

en: Trnava region
he: מחוז טרנאוה

en: Tul'skaya oblast'
he: מחוז טולסקאיה

en: Turcianske Teplice
he: טורצינסק טפליץ

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
he: מספר זיהות טורקי חייב להיות 11 מספרים.

en: Tverskaya oblast'
he: מחוז טוורסקאיה

en: Tvrdosin
he: טברודוסין

en: Tyne and Wear
he: טיין ו־וויר

en: Tyrol
he: טירול

en: Tyrone
he: טיירון

en: Tyumenskaya oblast'
he: מחוז טיומנסקאיה

en: Tyva, Respublika (Tuva)
he: טיבה, רפובליקה (טובה)

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
he: מיקוד US (שתי אותיות גדולות)

en: U.S. state (two uppercase letters)
he: מדינה בארה"ב (שתי אותיות גדולות)

en: Udmurtskaya Respublika
he: אודמורטיה, רפובליקה

en: Ul'ianovskaya oblast'
he: מחוז אולייאנובסק

en: Unique master citizen number (13 digits)
he: מספר אזרח master ייחודי (13 ספרות)

en: Upper Austria
he: אוסטריה עילית

en: Uppsala
he: אופסלה

en: Ural Federal County
he: מחוז פדרלי אוראל

en: Uri
he: אורי

en: Usti Region
he: מחוז אוסטי

en: Utrecht
he: אוטרכט

en: Valais
he: ואלה

en: Valandovo
he: ולנדובו

en: Valencia
he: ולנסיה

en: Valencian Community
he: קהילת ולנסיה

en: Valladolid
he: ויאדוליד

en: Varaždinska županija
he: מחוז ואראז'דין

en: Vasilevo
he: ואסילבו

en: Vaud
he: וו

en: Veles
he: ולס

en: Velky Krtis
he: ולקי קריץ

en: Veracruz
he: ורקרוז

en: Vevčani
he: ובקאני

en: Vienna
he: וינה

en: Vinica
he: ויניצה

en: Virovitičko-podravska županija
he: מחוז ירוביטיקו-פודרבסקה

en: Vladimirskaya oblast'
he: מחוז וולאדימירסקאיה

en: Volgogradskaya oblast'
he: מחוז וולגוגראדסקאיה

en: Vologodskaya oblast'
he: מחוז וולגודאסקאיה

en: Vorarlberg
he: פורארלברג

en: Voronezhskaya oblast'
he: מחוז וורונזסקאיה

en: Vraneštica
he: ברנשטיצה

en: Vranov nad Toplou
he: טרנוב ע"נ טופולו

en: Vrapčište
he: ורפצ'ישטה

en: Vukovarsko-srijemska županija
he: מחוז וקוברסקו-סריימסקה

en: Vysocina Region
he: מחוז ויסוצ'ינה

en: Värmland
he: ורמלנד

en: Västerbotten
he: וסטרבוטן

en: Västernorrland
he: וסטרנורלנד

en: Västmanland
he: וסטמנלנד

en: Västra Götaland
he: יטאלנד המערבית

en: Wakayama
he: ווקאייאמה

en: Wales
he: וויילס

en: Wallonia
he: ולוניה

en: Walloon Brabant
he: ברבנט הוולונית

en: Warmia-Masuria
he: וורמיה- מזוריה

en: Warwickshire
he:  וורוויקשייר

en: Waterford
he: ווטפורד

en: West Flanders
he: פלנדריה המערבית

en: West Glamorgan
he: מערב גלמורגן

en: West Midlands
he: מערב המידלנדס

en: West Pomerania
he: מערב פומרניה

en: West Sussex
he: מערב סאסקס

en: West Yorkshire
he: מערב יורקשייר

en: Western Cape
he: כף מערבי

en: Western Isles
he: האיים המערביים

en: Westmeath
he: וסטמית'

en: Wexford
he: וקספורד

en: Wicklow
he: ויקלו

en: Wiltshire
he:  ווילטשייר

en: Worcestershire
he:  ווסטרשייר

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
he: סיכום שגוי National Business Register Number (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
he: סיכום ביקורת שגוי למספר כרטיס זיהוי לאומי

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
he: סכום ביקורת שגוי עבור מספר הזיהוי הלאומי

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
he: סיכום ביקורת שגוי עבור מספר מס (NIP).

en: Yamagata
he: יאמאגטה

en: Yamaguchi
he: יאמאגוצ'י

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
he: המחוז האוטונומי של ימלו-ננץ

en: Yamanashi
he: יאמאנשי

en: Yaroslavskaya oblast'
he: מחוז יארוסלאווסקאיה

en: Yogyakarta
he: ג'וקיירטה

en: Yucatán
he: יוקטן

en: Zabaykalskiy Kray
he: מחוז עבר הבאיקל

en: Zacatecas
he: זאקאטקס

en: Zadarska županija
he: מחוז זאדארסקה

en: Zagrebačka županija
he: מחוז זאגרב

en: Zajas
he: זאיאץ

en: Zamora
he: סמורה

en: Zaragoza
he: סראגוסה

en: Zarnovica
he: זרנוביקה

en: Zeeland
he: זילנד

en: Zelenikovo
he: זלניקובו

en: Ziar nad Hronom
he: ז'יר ע"נ הרון

en: Zilina
he: ז'ילינה

en: Zilina region
he: מחוז ז'ילינה

en: Zlate Moravce
he: זלטה מורבצה

en: Zlin Region
he: מחוז זלין

en: Zrnovci
he: זרנובצי

en: Zug
he: צוג

en: Zuid-Holland
he: דרום הולנד

en: Zurich
he: ציריך

en: Zvolen
he: זבולן

en: Örebro
he: ארברו

en: Östergötland
he: אסטריֶטלנד

en: Čair
he: צ'איר

en: Čaška
he: צ'שקה

en: Češinovo-Obleševo
he: צ'שינובו-אובלשבו

en: Čučer-Sandevo
he: צ'וצ'ר-סנדבו

en: Šibensko-kninska županija
he: מחוז סיבנבקו-קנינסקה

en: Štip
he: שטיפ

en: Šuto Orizari
he: שוטו אוריזרי

en: Želino
he: ז'לינו
