Django - en to gl translation catalogue (442 entries)

en: A Coruna
gl: A Coruña

en: A Macedonian municipality (2 character code)
gl: Un municipio macedonio (código de 2 caracteres)

en: Aargau
gl: Argovia

en: Adygeya, Respublika
gl: República de Adiguesia

en: Alacant
gl: Alicante

en: Almeria
gl: Almería

en: Altay, Respublika
gl: República de Altai

en: Altayskiy Kray
gl: Krai de Altai

en: Amurskaya oblast'
gl: Óblast Amur

en: Andalusia
gl: Andalucía

en: Antwerp
gl: Antuerpen

en: Appenzell Ausserrhoden
gl: Appenzell Exterior

en: Appenzell Innerrhoden
gl: Appenzell Interior

en: Araba
gl: Áraba

en: Aragon
gl: Aragón

en: Arkhangel'skaya oblast'
gl: Óblast de Arkhangelsk

en: Astrakhanskaya oblast'
gl: Krai de Astracán

en: Australian Phone number
gl: Número de teléfono australiano

en: Australian Postcode
gl: Código postal australiano

en: Australian State
gl: Estado australiano

en: Avila
gl: Ávila

en: Badajoz
gl: Badaxoz

en: Baden-Wuerttemberg
gl: Baden-Württemberg

en: Baja California
gl: Baixa California

en: Baja California Sur
gl: Baixa California Sur

en: Balearic Islands
gl: Illas Baleares

en: Banska Bystrica region
gl: Rexión de Banská Bystrica

en: Basel-Land
gl: Basilea-Campo

en: Basel-Stadt
gl: Basilea-Cidade

en: Bashkortostan, Respublika
gl: República de Baiskiria

en: Basque Country
gl: País Vasco

en: Bavaria
gl: Baviera

en: Belgorodskaya oblast'
gl: Óblast de Belgorod Oblast

en: Berlin
gl: Berlín

en: Berne
gl: Berna

en: Bizkaia
gl: Biscaia

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
gl: Condado de Bjelovar-Bilogora

en: Brandenburg
gl: Brandemburgo

en: Bratislava region
gl: Rexión de Bratislava

en: Brodsko-posavska županija
gl: Condado de Brod-Posavina

en: Brussels
gl: Bruxelas

en: Brussels Capital Region
gl: Rexión de Bruxelas Capital

en: Bryanskaya oblast'
gl: Óblast de Bryansk

en: Buryatia, Respublika
gl: República de Buriatia

en: Caceres
gl: Cáceres

en: Cadiz
gl: Cádiz

en: Canary Islands
gl: Illas Canarias

en: Card issue number cannot be zero
gl: O número de emisión da tarxeta non pode ser cero

en: Carinthia
gl: Carintia

en: Carlsbad Region
gl: Rexión Carlsbad

en: Castello
gl: Castellón

en: Castile and Leon
gl: Castela e León

en: Castile-La Mancha
gl: Castela-A Mancha

en: Catalonia
gl: Cataluña

en: Central Bohemian Region
gl: Rexión de Bohemia Central

en: Central Federal County
gl: Distrito Federal Central

en: Central Scotland
gl: Escocia central

en: Chechenskaya Respublika
gl: República de Chechenia

en: Chelyabinskaya oblast'
gl: Óblast de Chelyabinsk

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
gl: Chukotka

en: Chuvashskaya Respublika
gl: República de Chuvashia

en: Ciudad Real
gl: Cidade Real

en: Co-ordination numbers are not allowed.
gl: Os números de coordinación non están permitidos.

en: Cordoba
gl: Córdoba

en: Cornwall and Isles of Scilly
gl: Cornualles e Illas Sorlingas

en: Corps Consulate
gl: Corpo consular

en: Corps Diplomatic
gl: Corpo diplomático

en: County Antrim
gl: Condado de Antrim

en: County Armagh
gl: Condado de Armagh

en: County Down
gl: Condado de Down

en: County Fermanagh
gl: Condado de Fermanagh

en: County Londonderry
gl: Condado de Londonderry

en: County Tyrone
gl: Condado de Tyrone

en: Dagestan, Respublika
gl: República de Daguestán

en: Dublin
gl: Dublín

en: Dubrovačko-neretvanska županija
gl: Condado de Dubrovnik-Neretva

en: East Flanders
gl: Flandres oriental

en: England
gl: Inglaterra

en: Enter a 4 digit postcode.
gl: Insira un código postal de 4 díxitos.

en: Enter a Canadian province or territory.
gl: Introduza unha provincia ou territorio canadense.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
gl: Insira un código postal Sueco no formato XXXXX-XXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
gl: Insira un estado ou territorio dos Estados Unidos.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
gl: Insira un número de nacemenento en formato XXXXXX/XXXX ou XXXXXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
gl: Insira un número de pasaporte no formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
gl: Insira un número de pasaporte no formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
gl: Insira un código postal no formato NNNN ou ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
gl: Insira un código postal no formato XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
gl: Insira un código postal no formato XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
gl: Insira un código postal no formato XXXXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX ou XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
gl: Insira un código postal válido no formato XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXXXX ou XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
gl: Insira un campo de número fiscal (NIP) no formato  XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX ou XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid 11 digit OIB
gl: Insira un OIB de 11 díxitos válido

en: Enter a valid 13 digit JMBG
gl: Insira un JMBG de 13 díxitos válido.

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
gl: Insira un JMBAG de 19 díxitos válido que empece por 601983

en: Enter a valid 5 digit postal code
gl: Insira un código postal de 5 díxitos válido

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
gl: Insira un código postal Austríaco no formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
gl: Introduza un número CI válido con formato X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X ou XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
gl: Introduza un número CI válido.

en: Enter a valid CIF.
gl: Introduza un CIF válido.

en: Enter a valid CNP.
gl: Introduza un CNP válido.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
gl: Insira un CUITválido en formato XX-XXXXXXXX-X ou XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CURP.
gl: Insira un CURP válido.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
gl: Insira un número válido do Seguro Social Canadense en formato XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
gl: Insira un RUT chileno válido.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
gl: Insira un RUT chileno válido. O formato é XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
gl: Insira un número válido de tarxeta da seguridade social finlandesa.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
gl: Insira un número válido de tarxeta de identidade alemá no formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
gl: Insira un IBAN válido co formato ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
gl: Insira un número IC válido.

en: Enter a valid ID number.
gl: Introduza un número de ID válido.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
gl: Insira un número de identificación islandés válido. O formato é XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
gl: Insira un número de Identidade Civil kuwaití válido

en: Enter a valid NIK/KTP number
gl: Insira un número NIK/KTP válido.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
gl: Insira un número válida da seguridade social norueguesa.

en: Enter a valid RFC.
gl: Insira un RFC válido.

en: Enter a valid SoFi number
gl: Insira un número SoFi válido

en: Enter a valid Social Security number.
gl: Insira un número da seguridade social válido.

en: Enter a valid South African ID number
gl: Introduza un número de ID sudafricano válido

en: Enter a valid South African postal code
gl: Insira un código postal Sudáfricano válido

en: Enter a valid Swedish organisation number.
gl: Insira un número de organización sueco válido.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
gl: Insira un número de identidade persoal sueco válido.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
gl: Insira un número válido de tarxeta de identidade ou pasaporte no formato X1234567<0 ou 1234567890.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
gl: Introduza un número de identificación turco válido.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
gl: Insira un número válido da seguridade social dos Estados Unidos no formato XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
gl: Insira un número de IVE válido.

en: Enter a valid area or mobile network code
gl: Insira un código de área ou rede móbil válido.

en: Enter a valid birth number.
gl: Insira un número de nacemento válido.

en: Enter a valid cell number.
gl: Insira un número de teléfono móbil válido.

en: Enter a valid location code
gl: Insira un código de ubicación válido

en: Enter a valid phone number
gl: Insira un número de teléfono válido.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
gl: Insira un número de teléfono válido nun dos formatos 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx ou 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
gl: Insira un número de teléfono válido nun dos formatos 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ou 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
gl: Insira un número de teléfono válido.

en: Enter a valid post code
gl: Insira un código postal válido.

en: Enter a valid postal code
gl: Insira un código postal válido

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
gl: Insira un código postal no formato XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
gl: Insira un código postal válido no rango e format 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
gl: Insira un código postal no rango e formato 1XXX  - 9XXX.

en: Enter a valid postcode.
gl: Insira un código postal válido.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
gl: Introduza un número fiscal válido na forma SIXXXXXXXX

en: Enter a valid vehicle license plate number
gl: Insira un número de matrícula de vehículo válido.

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
gl: Insira un código postal válido no formato XXXXX.

en: Enter a valid zip code.
gl: Insira un código postal válido.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
gl: Insira un código posttal no formato XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX ou XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
gl: Insira un código postal co formato XXXXXX ou XXX XXX.

en: Enter an Indian state or territory.
gl: Insira un estado ou territorio da India.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
gl: Insira un número de teléfono na forma +386XXXXXXXX ou 0XXXXXXXX.

en: Error in date segment
gl: Erro no segmento de idade

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
gl: Óblast Autónomo Hebreo

en: Far-East Federal County
gl: Distrito Federal do Extremo Oriente

en: Federal Government
gl: Goberno federal

en: Flemish Brabant
gl: Brabante Flamengo

en: Flemish Region
gl: Rexión de Flandres

en: Foral Community of Navarre
gl: Comunidade Foral de Navarra

en: Free State
gl: Estado libre

en: Fribourg
gl: Friburgo

en: Friesland
gl: Frisia

en: Gelderland
gl: Gueldria

en: Geneva
gl: Xenebra

en: Girona
gl: Xirona

en: Gjorče Petrov
gl: Gjorce Petrov

en: Grad Zagreb
gl: Cidade de Zagreb

en: Graubuenden
gl: Grisóns

en: Greater London
gl: Gran Londres

en: Greater Manchester
gl: Gran Manchester

en: Greater Poland
gl: Gran polonia

en: Groningen
gl: Groninga

en: Guadalajara
gl: Guadalaxara

en: Guipuzkoa
gl: Guipúscoa

en: Hamburg
gl: Hamburgo

en: Hessen
gl: Hesse

en: Hokkaido
gl: Hokkaidō

en: Hradec Region
gl: Rexión Hradec

en: Hyogo
gl: Hyōgo

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
gl: O número de tarxeta de identidade consiste de 15 ou 18 díxitos.

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
gl: Os números de tarxetas de identidade deben conter ou ben de 4 a 7 díxitos ou ben unha letra maiúscula e 7 díxitos.

en: Illes Balears
gl: Illas Baleares

en: Ingushskaya Respublika
gl: República de Ingushskaya

en: Invalid CNPJ number.
gl: Número de CNPJ non válido

en: Invalid CPF number.
gl: Número de CPF non válido.

en: Invalid CUIT.
gl: CUIT non válido.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
gl: Número de tarxeta de identidade non válido: data de nacemento errónea

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
gl: Número de tarxeta de identidade non válido: suma de comprobación errónea

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
gl: Número de tarxeta de identidade non válido: código de ubicación erróneo

en: Invalid checksum for CIF.
gl: A suma de verificación do CIF é incorrecta.

en: Invalid checksum for CURP.
gl: Suma de comprobación do CURP non válida.

en: Invalid checksum for NIE.
gl: A suma de verificación do NIE é incorrecta.

en: Invalid checksum for NIF.
gl: A suma de verificación do NIF é incorrecta.

en: Invalid checksum for RFC.
gl: Suma de comprobación de RFC non válida.

en: Invalid checksum for bank account number.
gl: Suma de comprobación do número de conta bancaria non válida.

en: Invalid legal type. Type must be 27, 20, 23 or 30.
gl: Tipo legal non válido. O tipo debe ser 27, 20, 23 ou 30.

en: Irkutskaya oblast'
gl: Óblast de Irkutsk

en: Istarska županija
gl: Condado de Istria

en: Ivanovskaya oblast'
gl: Óblast de Ivánovo

en: Jaen
gl: Jaén

en: Jakarta
gl: Iacarta

en: Jawa Barat
gl: Xava Occidental

en: Jawa Tengah
gl: Xava Central

en: Jawa Timur
gl: Xava Oriental

en: Jura
gl: Xura

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
gl: República de Kabardino-Balkaria

en: Kalimantan Barat
gl: Kalimantan Occidental

en: Kalimantan Selatan
gl: Kalimantan Meridional

en: Kalimantan Tengah
gl: Kalimantan Central

en: Kalimantan Timur
gl: Kalimantan Oriental

en: Kaliningradskaya oblast'
gl: Óblast de Kaliningrado

en: Kalmykia, Respublika
gl: República de Kalmykia

en: Kaluzhskaya oblast'
gl: Óblast de Kaluga

en: Kamchatskiy Kray
gl: Krai de Kamchatka

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
gl: República de Karachay-Cherkessia

en: Karelia, Respublika
gl: República de Carelia

en: Karlovačka županija
gl: Condado de Karlovac

en: Kemerovskaya oblast'
gl: Óblast de Kémerovo

en: Kepulauan Bangka Belitung
gl: Arquipélago Bangka Belitung

en: Kepulauan Bangka-Belitung
gl: Illas Bangka-Belitung

en: Kepulauan Riau
gl: Illas Riau

en: Khabarovskiy Kray
gl: Krai de Khabarovsk

en: Khakassiya, Respublika
gl: República de Khakassia

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
gl: Khanty-Mansi

en: Kirovskaya oblast'
gl: Óblast de Kírov

en: Kochi
gl: Kōchi

en: Komi, Respublika
gl: República de Komi

en: Koprivničko-križevačka županija
gl: Condado de Koprivnica-Križevci

en: Kosice region
gl: Rexión de Košice

en: Kostromskaya oblast'
gl: Óblast de Kostromá

en: Krapinsko-zagorska županija
gl: Condado de Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy Kray
gl: Krai de Krasnodar

en: Krasnoyarskiy Kray
gl: Krai de Krasnodar

en: Kurganskaya oblast'
gl: Óblast de Kurgán

en: Kurskaya oblast'
gl: Óblast de Kursk

en: Kuyavia-Pomerania
gl: Cuiavia-Pomerania

en: Kyoto
gl: Kioto

en: La Rioja
gl: A Rioxa

en: Las Palmas
gl: As Palmas

en: Leningradskaya oblast'
gl: Óblast de Leningrado

en: Leon
gl: León

en: Lesser Poland
gl: Baixa Polonia

en: Liberec Region
gl: Rexión Liberec

en: Liege
gl: Liège

en: Limburg
gl: Limburgo

en: Lipeckaya oblast'
gl: Óblast de Lipetsk

en: Ličko-senjska županija
gl: Condado de Lika-Senj

en: Lower Austria
gl: Baixa Austria

en: Lower Saxony
gl: Baixa Saxonia

en: Lower Silesia
gl: Baixa silesia

en: Lucerne
gl: Lucerna

en: Luxembourg
gl: Luxemburgo

en: Macedonian identity card number
gl: Número de tarxeta de identidade macedonia

en: Magadanskaya oblast'
gl: Óblast de Magadán

en: Malaga
gl: Málaga

en: Maluku
gl: Molucas

en: Maluku Utara
gl: Malucas Setentrional

en: Mariy Ehl, Respublika
gl: República de Mari El

en: Mecklenburg-Western Pomerania
gl: Mecklemburgo-Pomerania Occidental

en: Mexican CURP
gl: CURP mexicano

en: Mexican RFC
gl: RFC mexicano

en: Mexico state (three uppercase letters)
gl: Estado mexicano (tres letras maiúsculas)

en: Mexico zip code
gl: Código postal de México

en: Međimurska županija
gl: Condado de Međimurje

en: Moravian-Silesian Region
gl: Rexión de Moravia-Silesia

en: Mordovia, Respublika
gl: República de Mordovia

en: Moskovskaya oblast'
gl: Óblast de Moscova

en: Moskva
gl: Moscova

en: Murmanskaya oblast'
gl: Óblast de Múrmansk

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
gl: O Número Nacional de Rexistro de Negocios (REGON) consiste de 9 ou 14 díxitos.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
gl: O Número da Tarxeta Nacional de Identidade consiste de 3 letras e 6 díxitos.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
gl: O Número de identificación nacional consiste en 11 díxitos.

en: Navarre
gl: Navarra

en: Neneckiy autonomnyy okrug
gl: Nenetsia

en: Nidwalden
gl: Nidwald

en: Nitra region
gl: Rexión de Nitra

en: Nizhegorodskaja oblast'
gl: Óblast de Nizhni Nóvgorod

en: Noord-Brabant
gl: Brabante do Norte

en: Noord-Holland
gl: Holanda Setentrional

en: North Rhine-Westphalia
gl: Renania do Norte-Westfalia

en: North-Caucasian Federal County
gl: Distrito Federal Norcaucásico

en: North-West Federal County
gl: Distrito Federal Noroccidental

en: Northern Ireland
gl: Irlanda do norte

en: Novgorodskaya oblast'
gl: Óblast de Nóvgorod

en: Novosibirskaya oblast'
gl: Óblast de Novosibirsk

en: Number part cannot be zero
gl: A parte númerica non pode ser cero

en: Nusa Tenggara Barat
gl: Nusatenggara Occidental

en: Nusa Tenggara Timur
gl: Nusatenggara Oriental

en: Obwalden
gl: Obwald

en: Oita
gl: Ōita

en: Olomouc Region
gl: Rexión Olomouc

en: Omskaya oblast'
gl: Óblast de Omsk

en: Orenburgskaya oblast'
gl: Óblast de Oremburgo

en: Orkney Islands
gl: Illas Órcadas

en: Orlovskaya oblast'
gl: Óblast de Oriol

en: Osječko-baranjska županija
gl: Condado de Osijek-Baranja

en: Papua
gl: Papúa

en: Papua Barat
gl: Papúa Occidental

en: Papua dan Papua Barat
gl: Papúa e Papúa Occidental

en: Pardubice Region
gl: Rexión Pardubice

en: Penzenskaya oblast'
gl: Óblast de Penza

en: Permskiy Kray
gl: Krai de Perm

en: Phone number
gl: Número de teléfono

en: Phone number must be in one of the following formats: %s.
gl: O número de teléfono debe estar nun dos seguintes formatos: %s.

en: Phone number should not start with one of the followings: %s.
gl: O número de teléfono non debería comezar cun dos seguintes: %s.

en: Phone number should start with one of the followings: %s.
gl: O número de teléfono debería comezar cun dos seguintes: %s.

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
gl: Os números de teléfono debe estar no formato 02X-8, 03X-7X ou 04X-6X.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
gl: Os números de teléfono deben estar no formato 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XX XXX XX XX format.
gl: Os números de teléfono deben estar no formato 0XX XXX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
gl: Os números de teléfono deben ter o formato 0XXX XXX XXXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
gl: Os números de teléfono deben estar no formato XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
gl: Os números de teléfono deben ter o formato XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
gl: Os números de teléfono debe estar no formato XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
gl: Os números de teléfono deben ter 9 díxitos, ou comezar por + ou 00.

en: Pilsen Region
gl: Rexión Pilsen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
gl: Insira un NIF ou NIE válido.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
gl: Introduza un NIF, NIE ou CIF válido.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
gl: Por favor, insira un número de conta bancaria válido en formato XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Podlasie
gl: Podlaskie

en: Požeško-slavonska županija
gl: Condado de Požega-Eslavonia

en: Prague
gl: Praga

en: Presov region
gl: Rexión de Prešov

en: Primorskiy Kray
gl: Krai Marítimo

en: Primorsko-goranska županija
gl: Condado de Primorje-Gorski Kotar

en: Principality of Asturias
gl: Principado de Asturias

en: Privolzhsky Federal County
gl: Distrito Federal do Volga

en: Pskovskaya oblast'
gl: Óblast de Pskov

en: Region of Murcia
gl: Murcia

en: Rhineland-Palatinate
gl: Renania-Palatinado

en: Rjazanskaya oblast'
gl: Óblast de Riazán

en: Rostovskaya oblast'
gl: Óblast de Rostov

en: Saarland
gl: Sarre

en: Saint-Peterburg
gl: San Petersburgo

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
gl: República de Sakha (Yakutiya)

en: Sakhalinskaya oblast'
gl: Óblast de Sakhalin

en: Salzburg
gl: Salzburgo

en: Samarskaya oblast'
gl: Óblast de Samara

en: Saratovskaya oblast'
gl: Óblast de Sarátov

en: Saxony
gl: Saxonia

en: Saxony-Anhalt
gl: Saxonia-Anhalt

en: Scotland
gl: Escocia

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
gl: Seleccione un estado de Brasil válido. Este estado non é un dos estados dispoñíbeis.

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
gl: República de Osetia do Norte-Alania

en: Seville
gl: Sevilla

en: Shetland Islands
gl: Illas Shetland

en: Siberian Federal County
gl: Distrito Federal de Siberia

en: Sisačko-moslavačka županija
gl: Condado de Sisak-Moslavina

en: Skåne
gl: Escania

en: Smolenskaya oblast'
gl: Óblast de Smolensk

en: Solothurn
gl: Soleura

en: South Bohemian Region
gl: Rexión de Bohemia do Sur

en: South Federal County
gl: Distrito Federal Meridional

en: South Moravian Region
gl: Rexión Moravia do sur

en: Splitsko-dalmatinska županija
gl: Condado de Split-Dalmacia

en: St. Gallen
gl: San Galo

en: Stavropol'siyy Kray
gl: Krai de Stavropol

en: Stockholm
gl: Estocolmo

en: Styria
gl: Estiria

en: Sulawesi Barat
gl: Célebes Occidental

en: Sulawesi Selatan
gl: Célebes Meridional

en: Sulawesi Tengah
gl: Célebes Central

en: Sulawesi Tenggara
gl: Célebes Suroriental

en: Sulawesi Utara
gl: Célebes Setentrional

en: Sulawesi Utara Kepulauan
gl: Sumatra Setentrional Arquipélago

en: Sumatera Barat
gl: Sumatra Occidental

en: Sumatera Selatan
gl: Sumatra Meridional

en: Sumatera Utara
gl: Sumatra Setentrional

en: Sverdlovskaya oblast'
gl: Óblast de Sverdlovsk

en: Tambovskaya oblast'
gl: Óblast de Tambov

en: Tatarstan, Respublika
gl: República de Tartaristán

en: The Chilean RUT is not valid.
gl: O RUT chileno non é válido.

en: The EMSO is not valid.
gl: O EMSO non é válido.

en: The Icelandic identification number is not valid.
gl: O número de identificación islandés non é válido.

en: The UMCN is not valid.
gl: O UMCN non é válido.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
gl: Os primeiros 7 díxitos do EMSO deben representar unha data pasada válida.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
gl: Os 7 primeiros díxitos do UMCN deben representar unha data pasada válida.

en: The phone nubmer is too long
gl: O número telefónico é demasiado longo

en: This field requires 11 digits.
gl: Este campo require 11 díxitos.

en: This field requires 7 or 8 digits.
gl: Este campo require 7 ou 8 díxitos.

en: This field requires 8 digits.
gl: Este campo require 8 díxitos.

en: This field requires at least 14 digits
gl: Este campo require polo menos 14 díxitos.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
gl: Este campo acepta como máximo 11 díxitos ou 14 caracteres.

en: This field requires only numbers.
gl: Este campo soamente admite números.

en: This field should contain exactly 13 digits.
gl: Este campo debe conter exactamente 13 díxitos.

en: Thurgau
gl: Turgovia

en: Thuringia
gl: Turinxia

en: Ticino
gl: Tesino

en: Tokyo
gl: Toquio

en: Tomskaya oblast'
gl: Óblast de Tomsk

en: Trencin region
gl: Rexión de Trenčín

en: Trnava region
gl: Rexión de Trnava

en: Tul'skaya oblast'
gl: Óblast de Tula

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
gl: O número de identificación turco debe ter 11 díxitos.

en: Tverskaya oblast'
gl: Óblast de Tver

en: Tyrol
gl: Tirol

en: Tyumenskaya oblast'
gl: Óblast de Tyumen

en: Tyva, Respublika (Tuva)
gl: República de Tuva

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
gl: Código postal dos Estados Únidos (dúas letras maiúsculas)

en: U.S. state (two uppercase letters)
gl: Estado dos Estados Unidos (dúas letras maiúsculas)

en: Udmurtskaya Respublika
gl: República de Udmurtia

en: Ul'ianovskaya oblast'
gl: Óblast de Ulyanovsk

en: Unique master citizen number (13 digits)
gl: Número de cidadán único (13 díxitos)

en: Upper Austria
gl: Alta Austria

en: Ural Federal County
gl: Distrito Federal dos Urais

en: Usti Region
gl: Rexión Usti

en: Valencian Community
gl: Comunidade Valenciana

en: Varaždinska županija
gl: Condado de Varaždin

en: Vienna
gl: Viena

en: Virovitičko-podravska županija
gl: Condado de Virovitica-Podravina

en: Vladimirskaya oblast'
gl: Óblast de Vladimir

en: Volgogradskaya oblast'
gl: Óblast de Volgogrado

en: Vologodskaya oblast'
gl: Óblast de Vólogda

en: Voronezhskaya oblast'
gl: Óblast de Vorónezh

en: Vukovarsko-srijemska županija
gl: Condado de Vukovar-Srijem

en: Vysocina Region
gl: Rexión Vysocina

en: Wales
gl: País de Gales

en: Wallonia
gl: Valonia

en: Walloon Brabant
gl: Brabante Valón

en: Warmia-Masuria
gl: Varmia e Masuria

en: West Flanders
gl: Flandres occidental

en: West Midlands
gl: Midlands do Oeste

en: West Pomerania
gl: Pomerania occidental

en: Western Isles
gl: Illas occidentais

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
gl: Suma de comprobación non válida para o Número Nacional de Rexistro de Negocios (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
gl: Número de comprobación non válido para o Número da Tarxeta Nacional de Identidade.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
gl: A suma de verificación do Número de identificación nacional é incorrecta.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
gl: Suma de comprobación non válida para o número fiscal (NIP).

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
gl: Iamalia-Nenetsia

en: Yaroslavskaya oblast'
gl: Óblast de Yaroslavl

en: Yucatán
gl: Iucatán

en: Zabaykalskiy Kray
gl: Krai de Zabaykalsky

en: Zadarska županija
gl: Condado de Zadar

en: Zagrebačka županija
gl: Condado de Zagreb

en: Zeeland
gl: Celandia

en: Zilina region
gl: Rexión de Žilina

en: Zlin Region
gl: Rexión Zlin

en: Zuid-Holland
gl: Holanda Meridional

en: Čučer-Sandevo
gl: Češinovo-Obleševo

en: Šibensko-kninska županija
gl: Condado de Šibenik-Knin
