Django - en to be translation catalogue (871 entries)

en: A Coruna
be: Ля Карунья

en: A Macedonian municipality (2 character code)
be: Македонская акруга (дзьве літары)

en: Aargau
be: Аарґаў

en: Aceh
be: Ачэх

en: Adygeya, Respublika
be: Адыгея, Рэспубліка

en: Aerodrom
be: Аэрадром

en: Aguascalientes
be: Аґуаскальентас

en: Aichi
be: Айчы

en: Akita
be: Акіта

en: Alacant
be: Алікантэ

en: Albacete
be: Альбасетэ

en: Almeria
be: Альмэрыя

en: Altay, Respublika
be: Алтай, Рэспубліка

en: Altayskiy Kray
be: Алтайскі край

en: Amurskaya oblast'
be: Амурская вобласьць

en: Andalusia
be: Андалюсія

en: Antrim
be: Антрым

en: Antwerp
be: Антвэрпэн

en: Aomori
be: Ааморы

en: Appenzell Ausserrhoden
be: Апэнцэль-Аўсэродэн

en: Appenzell Innerrhoden
be: Апэнцэль-Інэродэн

en: Aragon
be: Араґон

en: Aračinovo
be: Арачынова

en: Arkhangel'skaya oblast'
be: Архангельская вобласьць

en: Armagh
be: Арма

en: Astrakhanskaya oblast'
be: Астраханская вобласьць

en: Asturias
be: Астурыя

en: Australian Phone number
be: Тэлефонны нумар у Аўстрыі

en: Australian Postcode
be: Індэкс у Аўстрыі

en: Australian State
be: Штат у Аўстрыі

en: Avila
be: Авіля

en: Badajoz
be: Бадахас

en: Baden-Wuerttemberg
be: Бадэн-Вюртэнбэрґ

en: Baja California
be: Ніжняя Каліфорнія

en: Baja California Sur
be: Ніжняя Паўднёвая Каліфорнія

en: Balearic Islands
be: Балеарскія выспы

en: Bali
be: Балі (выспа)

en: Bandung
be: Бандунґ

en: Banovce nad Bebravou
be: Бановцэ-над-Бэбравоў

en: Banska Bystrica
be: Банска Быстрыца

en: Banska Bystrica region
be: Банскабыстрыцкі край

en: Banska Stiavnica
be: Банска Шцьяўніца

en: Banten
be: Бантэн

en: Banyumas
be: Банджумас

en: Barcelona
be: Барсэлёна

en: Bardejov
be: Бардзеёў

en: Basel-Land
be: Базэль-Ланд

en: Basel-Stadt
be: Базэль-Штат

en: Bashkortostan, Respublika
be: Башкартастан, Рэспубліка

en: Basque Country
be: Краіна Баскаў

en: Bavaria
be: Баварыя

en: Bedfordshire
be: Бэдфардшыр

en: Belgorodskaya oblast'
be: Белгародзкая вобласьць

en: Bengkulu
be: Бэнкулу

en: Berlin
be: Бэрлін

en: Berne
be: Бэрн

en: Berovo
be: Бэрова

en: Bitola
be: Бітола

en: Bizkaia
be: Біская

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
be: Белаварска-Белагорская жупанія

en: Blekinge
be: Блекінґе

en: Bogdanci
be: Багданцы

en: Bogor
be: Баґор

en: Bogovinje
be: Багавінье

en: Bojonegoro
be: Боджанэґора

en: Borders
be: Межы

en: Bosilovo
be: Басілова

en: Brandenburg
be: Брандэнбурґ

en: Bratislava I
be: Браціслава I

en: Bratislava II
be: Браціслава II

en: Bratislava III
be: Браціслава III

en: Bratislava IV
be: Браціслава IV

en: Bratislava V
be: Браціслава V

en: Bratislava region
be: Браціслаўскі край

en: Bremen
be: Брэмэн

en: Brezno
be: Брэзна

en: Brodsko-posavska županija
be: Бродска-Пасаўская жупанія

en: Brussels
be: Брусэль

en: Brussels Capital Region
be: Брусэльскі сталічны рэґіён

en: Brvenica
be: Брвеніца

en: Bryanskaya oblast'
be: Бранская вобласьць

en: Buckinghamshire
be: Бакінгэмшыр

en: Burgenland
be: Бурґенлянд

en: Burgos
be: Бурґос

en: Buryatia, Respublika
be: Буратыя, Рэспубліка

en: Butel
be: Бутэл

en: Bytca
be: Бітча

en: Caceres
be: Касэрэс

en: Cadca
be: Чадца

en: Cadiz
be: Кадыс

en: Campeche
be: Кампэчэ

en: Canary Islands
be: Канарскі архіпэляґ

en: Cantabria
be: Кантабрыя

en: Card issue number cannot be zero
be: Нумар выпуску карткі ня можа быць нулём

en: Carinthia
be: Карынція

en: Carlow
be: Карлоў

en: Carlsbad Region
be: Карлаварскі край

en: Castello
be: Кастэла

en: Castile and Leon
be: Кастылія і Леон

en: Castile-La Mancha
be: Кастылія — Ля-Манча

en: Catalonia
be: Каталёнія

en: Cavan
be: Каван

en: Centar
be: Цэнтар

en: Centar-Župa
be: Цэнтар-Жупа

en: Central Bohemian Region
be: Цэнтральначэскі край

en: Central Federal County
be: Цэнтральная фэдэральная акруга

en: Central Scotland
be: Цэнтральная Шатляндыя

en: Ceuta
be: Сэўта

en: Chechenskaya Respublika
be: Чачэнскія Рэспубліка

en: Chelyabinskaya oblast'
be: Чэлябінская вобласьць

en: Cheshire
be: Чэшыр

en: Chiapas
be: Ч’япас

en: Chiba
be: Тыба

en: Chihuahua
be: Чыўаўа

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
be: Чукоцкая аўтаномная акруга

en: Chuvashskaya Respublika
be: Чуваская Рэспубліка

en: Cirebon
be: Чырабон

en: Ciudad Real
be: Сюдад-Рэаль

en: Clare
be: Клэр

en: Clwyd
be: Клуід

en: Co-ordination numbers are not allowed.
be: Каардынацыйныя нумары забараняюцца.

en: Coahuila
be: Кааўіля

en: Colima
be: Каліма

en: Cordoba
be: Кордава

en: Cork
be: Корк

en: Cornwall and Isles of Scilly
be: Корнуал і Сілі

en: Corps Consulate
be: Консульскі корпус

en: Corps Diplomatic
be: Дыпляматычны корпус

en: County Antrim
be: Антрым (ґрафства)

en: County Armagh
be: Арма (ґрафства)

en: County Down
be: Даўн (ґрафства)

en: County Fermanagh
be: Фэрмана (ґрафства)

en: County Londonderry
be: Лёндандэры (ґрафства)

en: County Tyrone
be: Тайрон (ґрафства)

en: Cuenca
be: Куэнка

en: Cumbria
be: Камбрыя

en: Dagestan, Respublika
be: Дагестан, Рэспубліка

en: Dalarna
be: Даларна

en: Debar
be: Дэбар

en: Debarca
be: Дэбарца

en: Delčevo
be: Дэлчэва

en: Demir Hisar
be: Дэмір-Хісар

en: Demir Kapija
be: Дэмір-Капія

en: Derbyshire
be: Дэрбішыр

en: Derry
be: Дэры

en: Detva
be: Дзетва

en: Devon
be: Дэван

en: Distrito Federal
be: Фэдэральная акруга

en: Dolneni
be: Долнені

en: Dolny Kubin
be: Долны Кубін

en: Donegal
be: Даніґол

en: Dorset
be: Дорсэт

en: Down
be: Даўн

en: Drenthe
be: Дрэнтэ

en: Drugovo
be: Другава

en: Dublin
be: Дублін

en: Dubrovačko-neretvanska županija
be: Дуброўніцка-Нератванская жупанія

en: Dumfries and Galloway
be: Дамфрыс і Ґалаўэй

en: Dunajska Streda
be: Дунайска-Стрэда

en: Durango
be: Дуранґа

en: Durham
be: Дарэм

en: Dyfed
be: Дыфэд

en: East Flanders
be: Усходняя Фляндрыя

en: East Sussex
be: Усходні Сасэкс

en: Eastern Cape
be: Усходняя Капская правінцыя

en: Ehime
be: Эгімэ

en: England
be: Анґельшчына

en: Enter a 4 digit postcode.
be: Пазначце індэкс (4 лічбы).

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
be: Пазначце швэдзкі індэкс у выглядзе «XXXXX».

en: Enter a U.S. state or territory.
be: Пазначце штат або тэрыторыю ў ЗША.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
be: Пазначце асабісты атаясьняльны нумар у выглядзе «XXXXXX/XXXX» або «XXXXXXXXXX».

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
be: Пазначце нумар пашпарту ў выглядзе «XX XXXXXXX».

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
be: Пазначце нумар пашпарту ў выглядзе «XXXX XXXXXX».

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXXX».

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «NNNN» або «ANNNNAAA».

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XX-XXX».

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXX XXX».

en: Enter a postal code in the format XXXXX
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX».

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX» або «XXX XX».

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX».

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXXX».

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXXXX» або «XXX-XXXX».

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
be: Пазначце нумар падаткаплатніка (NIP) у выглядзе «XXX-XXX-XX-XX», «XXX-XX-XX-XXX» або «XXXXXXXXXX».

en: Enter a valid 11 digit OIB
be: Пазначце чынны OIB з 11 лічбаў

en: Enter a valid 13 digit JMBG
be: Пазначце чынны JMBG з 13 лічбаў

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
be: Пазначце чынны JMBAG, які пачынаецца з «601983» і мае 19 лічбаў

en: Enter a valid 5 digit postal code
be: Пазначце чынны індэкс зь пяці лічбаў

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
be: Пазначце нумар аўстрыйскае сацыяльнае страхоўкі ў выглядзе «XXXX XXXXXX».

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
be: Пазначце чынны нумар CI у выглядзе «X.XXX.XXX-X», «XXXXXXX-X» або «XXXXXXXX».

en: Enter a valid CI number.
be: Пазначце чынны нумар CI.

en: Enter a valid CIF.
be: Пазначце чынны CIF.

en: Enter a valid CNP.
be: Пазначце чынны CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
be: Пазначце чынны CUIT у выглядзе «XX-XXXXXXXX-X» або «XXXXXXXXXXXX».

en: Enter a valid CURP.
be: Пазначце чынны CURP.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
be: Пазначце нумар канадзкае сацыяльнае страхоўкі ў выглядзе «XXX-XXX-XXX».

en: Enter a valid Chilean RUT.
be: Пазначце чылійскі нумар RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
be: Пазначце чылійскі нумар RUT. Выгляд: «XX.XXX.XXX-X».

en: Enter a valid Finnish social security number.
be: Пазначце чынны нумар фінскае сацыяльнае страхоўкі.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
be: Пазначце нямецкі нумар атаясьняльнае карткі ў выглядзе «XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X».

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
be: Пазначце чынны IBAN у выглядзе «ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX»

en: Enter a valid IC number.
be: Пазначце чынны атаясьняльны нумар карткі (IC).

en: Enter a valid ID number.
be: Пазначце чынны атаясьняльны нумар (ID).

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
be: Пазначце чынны ісьляндзкі атаясьняльны нумар. Выгляд: «XXXXXX-XXXX».

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
be: Пазначце чынны нумар кувэйцкага пасьведчаньня асобы

en: Enter a valid NIK/KTP number
be: Пазначце чынны нумар NIK або KTP

en: Enter a valid Norwegian social security number.
be: Пазначце чынны нумар нарвэскае сацыяльнае страхоўкі.

en: Enter a valid RFC.
be: Пазначце чынны RFC.

en: Enter a valid SoFi number
be: Пазначце чынны нумар SoFi

en: Enter a valid Social Security number.
be: Пазначце чынны нумар сацыяльнае страхоўкі.

en: Enter a valid South African ID number
be: Пазначце чынны атаясьняльны нумар у Паўднёвай Афрыцы

en: Enter a valid South African postal code
be: Пазначце чынны індэкс у Паўднёвай Афрыцы

en: Enter a valid Swedish organisation number.
be: Пазначце чынны швэдзкі нумар таварыства.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
be: Пазначце чынны швэдзкі асабісты атаясьняльны нумар.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
be: Пазначце швайцарскі нумар тоеснасьці або пашпартнае карткі ў выглядзе «X1234567<0» або «1234567890».

en: Enter a valid Turkish Identification number.
be: Пазначце чынны турэцкі атаясьняльны нумар.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
be: Пазначце чынны нумар сацыяльнае страхоўкі ў ЗША ў выглядзе «XXX-XX-XXXX».

en: Enter a valid VAT number.
be: Пазначце чынны нумар падаткаплатніка (VAT).

en: Enter a valid area or mobile network code
be: Пазначце чынны код мясцовасьці або мабільнае сеткі

en: Enter a valid birth number.
be: Пазначце чынны асабісты атаясьняльны нумар.

en: Enter a valid cell number.
be: Пазначце чынны нумар сотавага.

en: Enter a valid location code
be: Пазначце чынны код мясцовасьці

en: Enter a valid phone number
be: Пазначце чынны тэлефонны нумар

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
be: Пазначце чынны тэлефонны нумар у адным з наступных выглядаў: 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
be: Пазначце чынны тэлефонны нумар у адным з выглядаў: «6XXXXXXXX», «8XXXXXXXX» або «9XXXXXXXX».

en: Enter a valid phone number.
be: Пазначце чынны нумар тэлефона.

en: Enter a valid post code
be: Пазначце чынны індэкс

en: Enter a valid postal code
be: Пазначце чынны індэкс

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
be: Пазначце чынны індэкс у выглядзе «XXXXXX»

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
be: Пазначце чынны індэкс у прамежку ад 01000 да 52999.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
be: Пазначце чынны індэкс у прамежку ад 1000 да 9999.

en: Enter a valid postcode.
be: Пазначце чынны індэкс.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
be: Пазначце чынны нумар падаткаплатніка у выглядзе «SIXXXXXXXX»

en: Enter a valid vehicle license plate number
be: Пазначце чынны нумар пасьведчаньня кіроўцы

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
be: Пазначце чынны індэкс у выглядзе «XXXXX».

en: Enter a valid zip code.
be: Пазначце чынны індэкс.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXX-XXX».

en: Enter a zip code in the format XXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXX».

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX» або «XXXXX-XXXX».

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX-XXX».

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXX».

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
be: Пазначце індэкс у выглядзе «XXXXXX» або «XXX XXX».

en: Enter an Indian state or territory.
be: Пазначце індыйскі штат або раён.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
be: Пазначце тэлефонны нумар у выглядзе «+386XXXXXXXX» або «0XXXXXXXX».

en: Error in date segment
be: Памылка ў частцы зьвестак

en: Essex
be: Эсэкс

en: Estado de México
be: Мэхіка

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
be: Габрэйская аўтаномная вобласьць

en: Extremadura
be: Экстрэмадура

en: Far-East Federal County
be: Далёкаўсходняя фэдэральная акруга

en: Federal Government
be: Фэдэральны ўрад

en: Fermanagh
be: Фэрмана

en: Fife
be: Файф

en: Flemish Brabant
be: Флямандзкі Брабант

en: Flemish Region
be: Фляндрыя

en: Flevoland
be: Флевалянд

en: Foral Community of Navarre
be: Навара (аўтаномная супольнасьць)

en: Free State
be: Вольны штат

en: Fribourg
be: Фрыбур

en: Friesland
be: Фрысьлянд

en: Fukui
be: Фукуі

en: Fukuoka
be: Фукуока

en: Fukushima
be: Фукусіма

en: Galanta
be: Ґаланта

en: Galicia
be: Ґалісія

en: Galway
be: Ґалўэй

en: Garut
be: Ґарут

en: Gauteng
be: Ґаўтэн

en: Gazi Baba
be: Газі-Баба

en: Gelderland
be: Ґелдэрлянд

en: Gelnica
be: Ґелніца

en: Geneva
be: Жэнэва

en: Gevgelija
be: Гевгелія

en: Gifu
be: Ґіфу

en: Girona
be: Жырона

en: Gjorče Petrov
be: Гёрчэ-Петраў

en: Glarus
be: Ґлярус

en: Gloucestershire
be: Ґлостэршыр

en: Gorontalo
be: Ґарантала

en: Gostivar
be: Гасьцівар

en: Gotland
be: Ґотлянд

en: Grad Zagreb
be: Заґрэб

en: Gradsko
be: Градска

en: Grampian
be: Ґрампіян

en: Granada
be: Ґранада

en: Graubuenden
be: Ґраўбюндэн

en: Greater London
be: Вялікі Лёндан

en: Greater Manchester
be: Вялікі Манчэстэр

en: Greater Poland
be: Вялікапольскае

en: Groningen
be: Ґронінґен

en: Guadalajara
be: Ґвадалахара

en: Guanajuato
be: Гуанахуата

en: Guerrero
be: Герэра

en: Guipuzkoa
be: Ґіпускоа

en: Gunma
be: Ґунма

en: Gwent
be: Ґвэнт

en: Gwynedd
be: Ґвінэд

en: Gävleborg
be: Еўлеборґ

en: Hainaut
be: Эно

en: Halland
be: Халянд

en: Hamburg
be: Гамбурґ

en: Hampshire
be: Гэмпшыр

en: Hertfordshire
be: Гартфардшыр

en: Hessen
be: Гэсэн

en: Hidalgo
be: Ідальґа

en: Highland
be: Хайлэндс

en: Hiroshima
be: Хірасіма

en: Hlohovec
be: Глогавец

en: Hokkaido
be: Хакайда

en: Hradec Region
be: Кралавеградэцкі край

en: Huelva
be: Уэльва

en: Huesca
be: Уэска

en: Humenne
be: Гумэннэ

en: Hyogo
be: Гёґа

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
be: Азначальны нумар карткі зьмяшчае 15 або 18 лічбаў.

en: Ibaraki
be: Ібаракі

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
be: Нумар атаясьняльнае карткі мусіць зьмяшчаць або ад 4 да 7 лічбаў, або вялікую літару і 7 лічбаў.

en: Ilava
be: Ілава

en: Ilinden
be: Іліндэн

en: Illes Balears
be: Балеарскія выспы

en: Ingushskaya Respublika
be: Інгушэцкая Рэспубліка

en: Invalid CNPJ number.
be: Хібны нумар CNPJ.

en: Invalid CPF number.
be: Хібны нумар CPF.

en: Invalid CUIT.
be: Хібны CUIT.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
be: Хібны азначальны нумар: памылковая дата нараджэньня

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
be: Хібны азначальны нумар: неадпаведная кантрольная сума

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
be: Хібны азначальны нумар: памылковы код мясцовасьці

en: Invalid checksum for CIF.
be: Хібная кантрольная сума CIF,

en: Invalid checksum for CURP.
be: Хібная кантрольная сума CURP,

en: Invalid checksum for NIE.
be: Хібная кантрольная сума NIE,

en: Invalid checksum for NIF.
be: Хібная кантрольная сума NIF,

en: Invalid checksum for RFC.
be: Хібная кантрольная сума RFC,

en: Invalid checksum for bank account number.
be: Хібная кантрольная сума нумару банкаўскага рахунку,

en: Irkutskaya oblast'
be: Іркуцкая вобласьць

en: Ishikawa
be: Ісікава

en: Istarska županija
be: Істрыйская жупанія

en: Ivanovskaya oblast'
be: Іванаўская вобласьць

en: Iwate
be: Іватэ

en: Jaen
be: Хаэн

en: Jakarta
be: Джакарта

en: Jalisco
be: Халіска

en: Jambi
be: Джамбі

en: Jawa Barat
be: Заходняя Ява

en: Jawa Tengah
be: Цэнтральная Ява

en: Jawa Timur
be: Усходняя Ява

en: Jegunovce
be: Егуновцэ

en: Jember
be: Джэмбэр

en: Jura
be: Юра

en: Jämtland
be: Емтлянд

en: Jönköping
be: Ёнчэпінґ

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
be: Кабардына-балкарская Рэспубліка

en: Kagawa
be: Каґава

en: Kagoshima
be: Каґасіма

en: Kalimantan Barat
be: Заходні Калімантан

en: Kalimantan Selatan
be: Паўднёвы Калімантан

en: Kalimantan Tengah
be: Цэнтральны Калімантан

en: Kalimantan Timur
be: Усходні Калімантан

en: Kaliningradskaya oblast'
be: Калінінградзкая вобласьць

en: Kalmar
be: Кальмар

en: Kalmykia, Respublika
be: Калмыкія, Рэспубліка

en: Kaluzhskaya oblast'
be: Калуская вобласьць

en: Kamchatskiy Kray
be: Камчацкі край

en: Kanagawa
be: Канаґава

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
be: Карачаева-Чаркеская Рэспубліка

en: Karbinci
be: Карбінцы

en: Karelia, Respublika
be: Карэлія, Рэспубліка

en: Karlovačka županija
be: Карлавацкая жупанія

en: Karpoš
be: Карпош

en: Kavadarci
be: Кавадарцы

en: Kediri
be: Кедыры

en: Kemerovskaya oblast'
be: Кемераўская вобласьць

en: Kent
be: Кент

en: Kepulauan Bangka Belitung
be: Банка-Бэлінтунґ

en: Kepulauan Bangka-Belitung
be: Банка-Бэлінтунґ

en: Kepulauan Riau
be: Выспы Рыаў

en: Kerry
be: Кэры

en: Kezmarok
be: Кежмарак

en: Khabarovskiy Kray
be: Хабараўскі край

en: Khakassiya, Respublika
be: Хакасія, Рэспубліка

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
be: Ханты-Мансійская аўтаномная акруга — Югра

en: Kildare
be: Кілдэр

en: Kilkenny
be: Кілкэні

en: Kirovskaya oblast'
be: Кіраўская вобласьць

en: Kisela Voda
be: Кісела-Вода

en: Kičevo
be: Кічэва

en: Kochi
be: Коты

en: Komarno
be: Комарна

en: Komi, Respublika
be: Комі, Рэспубліка

en: Konče
be: Кончэ

en: Koprivničko-križevačka županija
be: Капрыўніцка-Крыжавацкая жупанія

en: Kosice - okolie
be: Кошыцэ — ваколіцы

en: Kosice I
be: Кошыцэ I

en: Kosice II
be: Кошыцэ II

en: Kosice III
be: Кошыцэ III

en: Kosice IV
be: Кошыцэ IV

en: Kosice region
be: Кошыцкі край

en: Kostromskaya oblast'
be: Кастрамская вобласьць

en: Koćani
be: Кочані

en: Krapinsko-zagorska županija
be: Крапінска-Загорская жупанія

en: Krasnodarskiy Kray
be: Краснадарскі край

en: Krasnoyarskiy Kray
be: Краснаярскі край

en: Kratovo
be: Кратава

en: Kriva Palanka
be: Крыва-Паланка

en: Krivogaštani
be: Крывагаштані

en: Kronoberg
be: Крунубэрґ

en: Krupina
be: Крупіна

en: Kruševo
be: Крушава

en: Kumamoto
be: Кумамота

en: Kumanovo
be: Куманава

en: Kurganskaya oblast'
be: Курганская вобласьць

en: Kurskaya oblast'
be: Курская вобласьць

en: Kuyavia-Pomerania
be: Куяўска-Паморскае

en: KwaZulu-Natal
be: Квазулу-Натал

en: Kyoto
be: Кіота

en: Kysucke Nove Mesto
be: Кісуцкэ Новэ Места

en: La Rioja
be: Рыёха

en: Lampung
be: Лампунґ

en: Lancashire
be: Ланкашыр

en: Laois
be: Ліш

en: Las Palmas
be: Ляс-Пальмас

en: Leicestershire
be: Лэстэршыр

en: Leitrim
be: Літрым

en: Leningradskaya oblast'
be: Ленінградзкая вобласьць

en: Leon
be: Леон

en: Lesser Poland
be: Малапольскае

en: Levice
be: Левіцэ

en: Levoca
be: Левача

en: Liberec Region
be: Лібярэцкі край

en: Liege
be: Ліеж

en: Limburg
be: Лімбурґ

en: Limerick
be: Лімэрык

en: Limpopo
be: Лімпапо

en: Lincolnshire
be: Лінкальншыр

en: Lipeckaya oblast'
be: Ліпецкая вобласьць

en: Lipkovo
be: Ліпкава

en: Liptovsky Mikulas
be: Ліптаўскі Мікулаш

en: Ličko-senjska županija
be: Ліцка-Сеньская жупанія

en: Lleida
be: Лейда

en: Lodz
be: Лодзінскае

en: Longford
be: Лонґфорд

en: Lothian
be: Латыян

en: Louth
be: Лаўт

en: Lower Austria
be: Ніжняя Аўстрыя

en: Lower Saxony
be: Ніжняя Саксонія

en: Lower Silesia
be: Ніжнясілезскае

en: Lozovo
be: Лозава

en: Lublin
be: Люблінскае

en: Lubusz
be: Любушскае

en: Lucenec
be: Лучэнец

en: Lucerne
be: Люцэрн

en: Lugo
be: Люґа

en: Luxembourg
be: Люксэмбурґ

en: Macedonian identity card number
be: Нумар атаясьняльнае карткі Македоніі

en: Madiun
be: Мадыюн

en: Madrid
be: Мадрыд

en: Madura
be: Мадура

en: Magadanskaya oblast'
be: Магаданская вобласьць

en: Magelang
be: Маґэланґ

en: Makedonska Kamenica
be: Македонска-Камэніца

en: Makedonski Brod
be: Макэдонскі-Брод

en: Malacky
be: Малацкі

en: Malaga
be: Малаґа

en: Malang
be: Маланґ

en: Maluku
be: Малуку

en: Maluku Utara
be: Паўночнае Малуку

en: Mariy Ehl, Respublika
be: Марый Эл, Рэспубліка

en: Martin
be: Мартын

en: Masovia
be: Мазавецкае

en: Mavrovo i Rostuša
be: Маўрова і Растуша

en: Mayo
be: Мэё

en: Meath
be: Міт

en: Mecklenburg-Western Pomerania
be: Мэкленбурґ — Пярэдняя Памэранія

en: Medzilaborce
be: Мэдзілаборцэ

en: Melilla
be: Мэлільля

en: Merseyside
be: Мэрсісайд

en: Mexican CURP
be: Мэксыканскі CURP

en: Mexican RFC
be: Мэксыканскі RFC

en: Mexico state (three uppercase letters)
be: Мэксыканскі штат (тры вялікія літары)

en: Mexico zip code
be: Мэксыканскі паштовы код

en: Međimurska županija
be: Меджумурская жупанія

en: Michalovce
be: Міхалаўцэ

en: Michoacán
be: Мічаакан

en: Mid Glamorgan
be: Сярэдні Ґламарґан

en: Mie
be: Міэ

en: Miyagi
be: Міяґі

en: Miyazaki
be: Міядзакі

en: Mogila
be: Магіла

en: Monaghan
be: Монаган

en: Moravian-Silesian Region
be: Марава-сілезскі край

en: Mordovia, Respublika
be: Мардовія, Рэспубліка

en: Morelos
be: Марэляс

en: Moskovskaya oblast'
be: Маскоўская вобласьць

en: Moskva
be: Масква

en: Mpumalanga
be: Мпумаланга

en: Murcia
be: Мурсія

en: Murmanskaya oblast'
be: Мурманская вобласьць

en: Myjava
be: Міява

en: NTB - Lombok
be: NTB — Ламбок

en: NTB - Sumbawa
be: NTB — Сумбава

en: NTT - Flores
be: NTT — Флорэс

en: NTT - Sumba
be: NTT — Сумба

en: NTT - Timor
be: NTT — Тымор

en: Nagano
be: Наґана

en: Nagasaki
be: Наґасакі

en: Namestovo
be: Наместава

en: Namur
be: Намюр

en: Nanggroe Aceh Darussalam
be: Ачэх

en: Nara
be: Нара

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
be: Нацыянальны прадпрымальніцкі рэґістрацыйны нумар (REGON) зьмяшчае 9 або 14 лічбаў.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
be: Нумар нацыянальнае атаясьняльнае карткі зьмяшчае 3 літары й 6 лічбаў.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
be: Нацыянальны атаясьняльны нумар зьмяшчае 11 лічбаў.

en: Navarre
be: Навара

en: Nayarit
be: Наярыт

en: Negotino
be: Неготына

en: Neneckiy autonomnyy okrug
be: Ненецкая аўтаномная акруга

en: Neuchatel
be: Нэўшатэль

en: Nidwalden
be: Нідвальдэн

en: Niigata
be: Нііґата

en: Nitra
be: Нітра

en: Nitra region
be: Нітранскі край

en: Nizhegorodskaja oblast'
be: Ніжагародзкая вобласьць

en: Noord-Brabant
be: Паўночны Брабант

en: Noord-Holland
be: Паўночная Галяндыя

en: Norfolk
be: Норфалк

en: Norrbotten
be: Нарботэн

en: North Rhine-Westphalia
be: Паўночны Райн — Вэстфалія

en: North West
be: Паўночны захад

en: North Yorkshire
be: Паўночны Ёркшыр

en: North-Caucasian Federal County
be: Паўночна-Каўкаская фэдэральная акруга

en: North-West Federal County
be: Паўночна-заходняя фэдэральная акруга

en: Northamptonshire
be: Нортгэмптаншыр

en: Northern Cape
be: Паўночная Капская правінцыя

en: Northern Ireland
be: Паўночная Ірляндыя

en: Northumberland
be: Нартумбэрлэнд

en: Nottinghamshire
be: Нотынгемшыр

en: Novaci
be: Новацы

en: Nove Mesto nad Vahom
be: Новэ Мэста над Вагам

en: Nove Zamky
be: Новэ Замкі

en: Novgorodskaya oblast'
be: Наўгародзкая вобласьць

en: Novo Selo
be: Нова-Села

en: Novosibirskaya oblast'
be: Новасыбірская вобласьць

en: Nuevo León
be: Нуэва-Леон

en: Number part cannot be zero
be: Лічбавая частка ня можа быць нулём

en: Nusa Tenggara Barat
be: Заходнія Малыя Зундзкія выспы

en: Nusa Tenggara Timur
be: Усходнія Малыя Зундзкія выспы

en: Oaxaca
be: Аахака

en: Obwalden
be: Обвальдэн

en: Offaly
be: Офалі

en: Ohrid
be: Охрыд

en: Oita
be: Оіта

en: Okayama
be: Акаяма

en: Okinawa
be: Акінава

en: Olomouc Region
be: Аламоўцкі край

en: Omskaya oblast'
be: Омская вобласьць

en: Opole
be: Апольскае

en: Orenburgskaya oblast'
be: Арэнбурская вобласьць

en: Orkney Islands
be: Аркнейскія выспы

en: Orlovskaya oblast'
be: Арлоўская вобласьць

en: Osaka
be: Асака

en: Osječko-baranjska županija
be: Асіецка-Бараньская жупанія

en: Oslomej
be: Асламэй

en: Ourense
be: Арэнсэ

en: Overijssel
be: Авэрэйсэл

en: Oxfordshire
be: Оксфардшыр

en: Palencia
be: Паленсія

en: Papua
be: Папуа

en: Papua Barat
be: Заходняе Папуа

en: Papua dan Papua Barat
be: Папуа ды Заходняе Папуа

en: Pardubice Region
be: Пардубіцкі край

en: Partizanske
be: Партызанскэ

en: Pati
be: Паты

en: Pehčevo
be: Пехчава

en: Pekalongan
be: Пэкалонґан

en: Penzenskaya oblast'
be: Пензенская вобласьць

en: Permskiy Kray
be: Пермскі край

en: Petrovec
be: Петровец

en: Pezinok
be: Пэзынак

en: Phone number
be: Тэлефонны нумар

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «02X-8X», або «03X-7X» ці «04X-6X».

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «0X XX XX XX XX».

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «0XXX XXX XXXX».

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «XX-XXXX-XXXX».

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «XXX-XXX-XXXX».

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
be: Тэлефонныя нумары трэба пазначаць у выглядзе «XXXX-XXXXXX».

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
be: Тэлефонныя нумары мусяць мець 9 лічбаў, або пачынацца з «+» ці «00».

en: Piestany
be: П’ешцяны

en: Pilsen Region
be: Пльзэнскі край

en: Plasnica
be: Пласьніца

en: Please enter a valid NIF or NIE.
be: Пазначце чынны NIF або NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
be: Пазначце чынны NIF, NIF або CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
be: Пазначце чынны нумар банкаўскага рахунку ў выглядзе «XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX».

en: Podlasie
be: Падляскае

en: Poltar
be: Полтар

en: Pomerania
be: Паморскае

en: Pontevedra
be: Пантэвэдра

en: Poprad
be: Попрад

en: Povazska Bystrica
be: Поваска Быстрыца

en: Powys
be: Повіс

en: Požeško-slavonska županija
be: Пажэска-Славонская жупанія

en: Prague
be: Праґа

en: Presov
be: Прэшаў

en: Presov region
be: Прэшаўскі край

en: Prievidza
be: Прэвідза

en: Prilep
be: Прылеп

en: Primorskiy Kray
be: Прыморскі край

en: Primorsko-goranska županija
be: Прыморска-Ґаранская жупанія

en: Principality of Asturias
be: Астурыя

en: Privolzhsky Federal County
be: Прыволская фэдэральная акруга

en: Probištip
be: Прабіштып

en: Pskovskaya oblast'
be: Пскоўская вобласьць

en: Puchov
be: Пухаў

en: Puebla
be: Пуэбля

en: Purwakarta
be: Пурвакарта

en: Querétaro
be: Керэтара

en: Quintana Roo
be: Кінтана-Роо

en: Radoviš
be: Радовіш

en: Rankovce
be: Ранкоўцэ

en: Region of Murcia
be: Мурсія

en: Resen
be: Рэсен

en: Revuca
be: Рэвуца

en: Rhineland-Palatinate
be: Райнлянд-Пфальц

en: Riau
be: Рыаў

en: Rimavska Sobota
be: Рымаўска Собата

en: Rjazanskaya oblast'
be: Разанская вобласьць

en: Roscommon
be: Раскоман

en: Rosoman
be: Расаман

en: Rostovskaya oblast'
be: Растоўская вобласьць

en: Roznava
be: Рожнява

en: Ruzomberok
be: Ружамбэрак

en: Saarland
be: Заарлянд

en: Sabinov
be: Сабінаў

en: Saga
be: Саґа

en: Saint-Peterburg
be: Санкт-Пецярбург

en: Saitama
be: Сайтама

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
be: Саха, Рэспубліка (Якутыя)

en: Sakhalinskaya oblast'
be: Сахалінская вобласьць

en: Sala
be: Шаля

en: Salamanca
be: Саляманка

en: Salzburg
be: Зальцбурґ

en: Samarskaya oblast'
be: Самарская вобласьць

en: San Luis Potosí
be: Сан-Люіс-Патосі

en: Santa Cruz de Tenerife
be: Санта-Крус-дэ-Тэнэрыфэ

en: Saraj
be: Сарай

en: Saratovskaya oblast'
be: Саратаўская вобласьць

en: Saxony
be: Сакоснія

en: Saxony-Anhalt
be: Саксонія-Ангальт

en: Schaffhausen
be: Шафхаўзэн

en: Schleswig-Holstein
be: Шлезьвіґ-Гальштайн

en: Schwyz
be: Швіц

en: Scotland
be: Шатляндыя

en: Segovia
be: Сэґовія

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
be: Абярыце штат у Бразыліі. Гэтага штату няма ў даступных.

en: Semarang
be: Сэмаранґ

en: Senec
be: Сэнэц

en: Senica
be: Сэніца

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
be: Паўночная Асэтыя, Рэспубліка (Аланія)

en: Seville
be: Сэвільля

en: Shetland Islands
be: Шэтляндзкія выспы

en: Shiga
be: Сіґа

en: Shimane
be: Сіманэ

en: Shizuoka
be: Сідзуока

en: Shropshire
be: Шропшыр

en: Siberian Federal County
be: Сыбірская фэдэральная акруга

en: Sidoarjo
be: Сідаарджа

en: Silesia
be: Сілезскае

en: Sinaloa
be: Сыналёа

en: Sisačko-moslavačka županija
be: Сісацка-Маславінская жупанія

en: Skalica
be: Скаліца

en: Skåne
be: Сконэ

en: Sligo
be: Слайґа

en: Smolenskaya oblast'
be: Смаленская вобласьць

en: Snina
be: Сьніна

en: Sobrance
be: Собранцэ

en: Solothurn
be: Залатурн

en: Somerset
be: Самэрсэт

en: Sonora
be: Санора

en: Sopište
be: Сопіштэ

en: Soria
be: Сорыя

en: South Bohemian Region
be: Паўднёвачэскі край

en: South Federal County
be: Паўднёвая фэдэральная акруга

en: South Glamorgan
be: Паўднёвы Ґламарґан

en: South Moravian Region
be: Паўднёвамараўскі край

en: South Yorkshire
be: Паўднёвы Ёркшыр

en: Spisska Nova Ves
be: Сьпіска Нова Вэс

en: Splitsko-dalmatinska županija
be: Спліцка-Далматынская жупанія

en: St. Gallen
be: Санкт-Ґален

en: Staffordshire
be: Стафардшыр

en: Star Dojran
be: Стар-Дойран

en: Stara Lubovna
be: Стара Любаўня

en: Staro Nagoričane
be: Стара-Нагарычане

en: Stavropol'siyy Kray
be: Стаўрапольскі край

en: Stockholm
be: Стакгольм

en: Strathclyde
be: Стратклайд

en: Stropkov
be: Стропкаў

en: Struga
be: Струга

en: Strumica
be: Струміца

en: Studeničani
be: Студэнічані

en: Styria
be: Штырыя

en: Subcarpatia
be: Падкарпацкае

en: Suffolk
be: Сафалк

en: Sulawesi Barat
be: Заходні Сулавэсі

en: Sulawesi Selatan
be: Паўднёвы Сулавэсі

en: Sulawesi Tengah
be: Цэнтральны Сулавэсі

en: Sulawesi Tenggara
be: Паўднёва-ўсходні Сулавэсі

en: Sulawesi Utara
be: Паўночны Сулавэсі

en: Sulawesi Utara Daratan
be: Паўночны Сулавэсі

en: Sulawesi Utara Kepulauan
be: Паўночны Сулавэсі

en: Sumatera Barat
be: Заходняя Суматра

en: Sumatera Selatan
be: Паўднёвая Суматра

en: Sumatera Utara
be: Паўночная Суматра

en: Surabaya
be: Сурабая

en: Surakarta - Solo
be: Суракарта

en: Surrey
be: Сурэй

en: Sverdlovskaya oblast'
be: Сьвярдлоўская вобласьць

en: Sveti Nikole
be: Сьветы-Ніколе

en: Svidnik
be: Сьвіднік

en: Swietokrzyskie
be: Сьвентакшыскае

en: Södermanland
be: Сёдэрманлянд

en: Tabasco
be: Табаска

en: Tamaulipas
be: Тамаўліпас

en: Tambovskaya oblast'
be: Тамбоўская вобласьць

en: Tapanuli
be: Танапулі

en: Tarragona
be: Тараґона

en: Tatarstan, Respublika
be: Татарстан, Рэспубліка

en: Tayside
be: Тэйсайд

en: Tearce
be: Тэарце

en: Teruel
be: Тэруэль

en: Tetovo
be: Тэтава

en: The Chilean RUT is not valid.
be: Неадпаведны чылійскі RUT.

en: The EMSO is not valid.
be: Хібны EMSO.

en: The Icelandic identification number is not valid.
be: Хібны ісьляндзкі атаясьняльны нумар.

en: The UMCN is not valid.
be: Хібны UMCN.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
be: Першыя 7 лічбаў EMSO пазначаюць дату ў мінулым.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
be: Першыя 7 лічбаў UMCN пазначаюць дату ў мінулым.

en: The phone nubmer is too long
be: Задаўгі тэлефонны нумар

en: This field requires 11 digits.
be: Поле мусіць мець 11 лічбаў.

en: This field requires 7 or 8 digits.
be: Поле мусіць мець 7 або 8 лічбаў.

en: This field requires 8 digits.
be: Поле мусіць мець 8 лічбаў.

en: This field requires at least 14 digits
be: Трэба пазначыць прынамсі 14 лічбаў.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
be: Трэба пазначыць ня болей за 11 лічбаў або 14 знакаў.

en: This field requires only numbers.
be: Дазваляюцца толькі лічбы.

en: This field should contain exactly 13 digits.
be: Поле мусіць зьмяшчаць толькі 13 лічбаў.

en: Thurgau
be: Турґаў

en: Thuringia
be: Турынґія

en: Ticino
be: Тычына

en: Tipperary
be: Тыпэрэры

en: Tlaxcala
be: Тляскаля

en: Tochigi
be: Татыґі

en: Tokushima
be: Такусіма

en: Tokyo
be: Токіё

en: Toledo
be: Таледа

en: Tomskaya oblast'
be: Томская вобласьць

en: Topolcany
be: Топальчаны

en: Tottori
be: Таторы

en: Toyama
be: Таяма

en: Trebisov
be: Трэбішаў

en: Trencin
be: Трэнчын

en: Trencin region
be: Трэнчынскі край

en: Trnava
be: Трнава

en: Trnava region
be: Трнаўскі край

en: Tul'skaya oblast'
be: Тульская вобласьць

en: Turcianske Teplice
be: Турч’янскэ Цепліцэ

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
be: Турэцкі атаясьняльны нумар зьмяшчае 11 лічбаў.

en: Tverskaya oblast'
be: Цьвярская вобласьць

en: Tvrdosin
be: Твэрдошын

en: Tyne and Wear
be: Тайн і Вір

en: Tyrol
be: Тыроль

en: Tyrone
be: Тырон

en: Tyumenskaya oblast'
be: Цюменская вобласьць

en: Tyva, Respublika (Tuva)
be: Тыва, Рэспубліка (Тува)

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
be: Індэкс у ЗША (дзьве вялікія літары)

en: U.S. state (two uppercase letters)
be: Штат ЗША (дзьве вялікія літары)

en: Udmurtskaya Respublika
be: Удмурцкая Рэспубліка

en: Ul'ianovskaya oblast'
be: Ульянаўская вобласьць

en: Unique master citizen number (13 digits)
be: Асабісты нумар грамадзяніна (13 лічбаў)

en: Upper Austria
be: Верхняя Аўстрыя

en: Uppsala
be: Упсала

en: Ural Federal County
be: Уральская фэдэральная акруга

en: Uri
be: Уры

en: Usti Region
be: Устэцкі край

en: Utrecht
be: Утрэхт

en: Valais
be: Вале

en: Valandovo
be: Валандова

en: Valencia
be: Валенсія

en: Valencian Community
be: Валенсія (аўтаномная супольнасьць)

en: Valladolid
be: Вальлядалід

en: Varaždinska županija
be: Вараждынская жупанія

en: Vasilevo
be: Васілева

en: Vaud
be: Во

en: Veles
be: Велес

en: Velky Krtis
be: Велькі-Кртыш

en: Veracruz
be: Вэракрус

en: Vevčani
be: Вевчані

en: Vienna
be: Вена

en: Vinica
be: Вініца

en: Virovitičko-podravska županija
be: Віравітыцка-Падраўская жупанія

en: Vladimirskaya oblast'
be: Уладзімерская вобласьць

en: Volgogradskaya oblast'
be: Валгаградзкая вобласьць

en: Vologodskaya oblast'
be: Валагодзкая вобласьць

en: Vorarlberg
be: Форальбэрґ

en: Voronezhskaya oblast'
be: Варонеская вобласьць

en: Vraneštica
be: Вранештыца

en: Vranov nad Toplou
be: Уранаў над Топляй

en: Vrapčište
be: Врапчыштэ

en: Vukovarsko-srijemska županija
be: Вукаварска-Срэмская жупанія

en: Vysocina Region
be: Край Высачына

en: Värmland
be: Вэрмлянд

en: Västerbotten
be: Вэстэрботэн

en: Västernorrland
be: Вэстэрнорлянд

en: Västmanland
be: Вэстманлянд

en: Västra Götaland
be: Вэстра Ёталянд

en: Wakayama
be: Вакаяма

en: Wales
be: Ўэйлз

en: Wallonia
be: Влёнія

en: Walloon Brabant
be: Валёнскі Брабант

en: Warmia-Masuria
be: Вармінска-Мазурскае

en: Warwickshire
be: Ворыкшыр

en: Waterford
be: Ўотэрфорд

en: West Flanders
be: Заходняя Фляндрыя

en: West Glamorgan
be: Заходні Ґламарґан

en: West Midlands
be: Заходні Мідлэнд

en: West Pomerania
be: Заходнепаморскае

en: West Sussex
be: Заходні Сасэкс

en: West Yorkshire
be: Заходні Ёркшыр

en: Western Cape
be: Заходняя Капская правінцыя

en: Western Isles
be: Заходнія выспы

en: Westmeath
be: Ўэстміт

en: Wexford
be: Ўэксфард

en: Wicklow
be: Ўіклаў

en: Wiltshire
be: Ўілтшыр

en: Worcestershire
be: Вустэршыр

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
be: Хібная кантрольная сума нацыянальнага прадпрымальніцкага рэґістрацыйнага нумару (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
be: Хібная кантрольная сума нумару нацыянальнае атаясьняльнае каркі.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
be: Хібная кантрольная сума нацыянальнага атаясьняльнага нумару.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
be: Хібная кантрольная сума нумару падаткаплатніка (NIP).

en: Yamagata
be: Ямаґата

en: Yamaguchi
be: Ямаґуты

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
be: Ямала-Ненецкая аўтаномная акруга

en: Yamanashi
be: Яманасі

en: Yaroslavskaya oblast'
be: Яраслаўская вобласьць

en: Yogyakarta
be: Джак’якарта

en: Yucatán
be: Юкатан

en: Zabaykalskiy Kray
be: Забайкальскі край

en: Zacatecas
be: Сакатэкас

en: Zadarska županija
be: Задарская жупанія

en: Zagrebačka županija
be: Заґрэбская жупанія

en: Zajas
be: Заяс

en: Zamora
be: Самора

en: Zaragoza
be: Сараґоса

en: Zarnovica
be: Жарнавіца

en: Zeeland
be: Зэляндыя

en: Zelenikovo
be: Зяленікава

en: Ziar nad Hronom
be: Ж’яр над Гронам

en: Zilina
be: Жыліна

en: Zilina region
be: Жылінскі край

en: Zlate Moravce
be: Златэ Мораўцэ

en: Zlin Region
be: Злінскі край

en: Zrnovci
be: Зрновцы

en: Zug
be: Цуґ

en: Zuid-Holland
be: Паўднёвая Галяндыя

en: Zurich
be: Цюрых

en: Zvolen
be: Зволен

en: Örebro
be: Эрэбру

en: Östergötland
be: Эстэр’ётлянд

en: Čair
be: Чаір

en: Čaška
be: Чашка

en: Češinovo-Obleševo
be: Чэшынава-Облешэва

en: Čučer-Sandevo
be: Чучэр-Сандэва

en: Šibensko-kninska županija
be: Шыбенска-Кнінская жупанія

en: Štip
be: Штып

en: Šuto Orizari
be: Шута-Арызары

en: Želino
be: Жэліна
